• BIST 10471.32
  • Altın 2458.977
  • Dolar 32.7488
  • Euro 35.0201
  • Muğla 31 °C
  • İzmir 32 °C
  • Aydın 33 °C
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 23 °C

Ayıptır!...

Temel IRMAK /Gönül Dostu

Savaş Ay'ı oldum olası sevemedim. Kendisine göre bir yol tutturmuş gidiyor. Hayırlı yolculuklar demekten başka çaremde yok.

 

Geçtiğimiz Cumartesi günü akrabalarımla facebook'ta yaptığım konuşmayı, ülke gündemine taşıyan Anadolu Ajansı muhabiri Levent Kişi'nin haberiyle “Libya'da Türk İşçileri Zor Durumda” şeklinde yer alınca, Marmaris'in ismi bütün gazete ve televizyon haber bültenlerinde yer almaya başladı.

Ardından da, Gemilerle işçi kardeşlerimiz tahliye edilmeye başlanınca, en yakın liman Marmaris'te olduğunu için

Gemilerin rotası Marmaris'e çevrildi.

Konunun Savaş Ay'la ne alakası var, diyeceğinizi biliyorum. Ama ona da sıra gelecek. Biraz sabır.

 

Salı günü öğle saatlerinde, Limana gittiğimde Muğla Valisi Sayın Fatih Şahin,  Kaymakam Sayın Serdar Polat, Marmaris Belediye Başkanı Vekili Sayın Arzu Girginç ve Başkan Yardımcısı Sayın Halil Gökovalı, Kızılay Şube Başkanı Sayın Nazif Kamadan ve İşadamı Sayın Doğan Tugay'ın gemiyle gelecek Türk kardeşlerimizi karşılamak için hazırlıkları başlatmışlar ve çalışmalarında başında yer alıyordular.

 

Çarşamba günü Marmaris Limanı adeta basın ordusuyla kuşatıldı. Televizyon kanalları canlı yayın yapmak için birbirleriyle yarıştılar. Hatta biraya sayın Doğan Tugay'la sohbetimizde, “Marmaris'in güzel bir reklamı oldu. Bu reklamı milyon dolarlara yaptıramazdık”.

 

Her şey hazırlanmış, hatta Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım ve Sağlık Bakanı Sayın Recep Akdağ, Orhan Gazi gemisiyle gelecek  vatandaşlarımızı karşılamak için yerlerini almıştılar bile.

Kimler yoktu ki, Vali, Kaymakam, Marmaris Belediye Başkanı vekili Sayın Arzu Girginç ve Başkan yardımcısı Sayın Halil Gökovalı, AK Parti il Başkanı Sayın Nihat Öztürk, İlçe Başkanı Sayın Kadem Mete ve bir sürü yetkili ve yetkisiz insanlar oradaydı.

 

Liman'ın içerisine araç girmesine izin verilmiyordu. Çünkü içerisi otobüs doluydu ve çadırlardan adım atacak yerde kalmamıştı.

Basın için ayrılan bölüme geçerken, bir aracın kapıya yanaştığını gördüm.

Görevliler: “Savaş Ay” diyerek birbirlerine gösterirken, “ Bende Temel Irmak'ım, ne olmuş, Savaş Ay olunca” diyerek içeri girdim. Ay limanın ilk girişinden geçmiş. Hadi İstanbul'dan geliyor, idare edelim. Ama tam karşılama alanına girmeye kalkması da hiç hoş değildi. Girmek istediği yer, izin verseydiler eğer muhabirlerin durdukları alana girecekti. Neyse bir ara basın için ayrılan bölümde durduktan sonra, doğruca Bakanların bulunduğu bölüme geçtim. Orada bulunanları yukarıda yazdım. Tekrar isimleri sıralamama gerekte yok. Biz tam bakanların arkasındaydık. Sayın Öztürk, Sayın Mete, Sayın Tugay ve diğerleri. Sayın Savaş Ay'da Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım'ın hemen yanındaydı. Elinde ki küçük fotoğraf makinasıyla Sayın Yıldırım'ın resimlerini çekiyordu. Bakan bey hatta bir ara telefonla konuşuyordu. Ay'da, görüntü almaya devam ediyordu. Yani tam bir Ak Partiliymiş gibi, hareketler ediyordu. Şahsen davranışlarını bir gazeteciye yakıştıramadım.   

 

Orhan Gazi 1 gemisi Marmaris Limanına demirlenip, vatandaşlarımız karaya çıkmaya başladıklarında karanfillerle ve  sevgiyle karşıladık.  Bütün haber kanalları, vatana kavuşmayı canlı yayın yaparak dünyaya duyurdular.

 

Ertesi günü, Türklerin Libya'dan Marmaris'e ayak basmaları gazetelerde yer aldı. Ama, Anadolu baskılarında haber farklı yer aldı. Geminin gelişi gece yarısını bulduğu için gazeteler erkenden basılıp yollara çıkmıştı bile. İstanbul baskısı tabiki geç basılıyor. Bu baskılar sadece İstanbul içinde dağıtımı yapıldığından, baskılar geç oluyor haliyle. İşte bu geç basılan gazetenin birinde, Savaş Ay imzalı bir haberde Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar'ın karşılamaya gelmediğinden ve otellere misafir kabul etmeyin diye talimat verdiğinden söz etmiş.

Önce Sayın Ali Acar Marmaris'te değil.

İki asla Acar'ın böyle bir şey diyeceğini düşünmek bile istemiyorum.

Ömrünü gazetecilikte geçiren ekmeğini haberden kazanan Savaş Ay'a hiç yakıştıramadım. Bu olay Ay'ın yaptığı ilk değil ki. Bir Gazeteci, iktidara yaranmak için sırt CHP'li belediye diye, yok sayamazsınız ki. Hatta Salı gününden itibaren Limanda çalışmalara destek veren ve Çarşamba gecesi gelen gemilerin karşılanmasında yer alan Marmaris Belediye Başkanı vekili sayın Arzu Girginç ve Başkan yardımcısı sayın Halil Gökovalı'dan özür dileyecek misiniz. Yazdım oldu artık, golü attık, diyerek gazetecilik yapılmaz. Sizden sonrakilere kötü örnek olmayınız.

Fazla söze gerek yok. Yeter artık. Marmaris'in tek yürek olup, karşıladığı Türk Kardeşlerimizin sevincine gölge düşürmeyin!.

 

Özlü Söz:

“ Hiçbir kimse doğarken, kötü olarak doğmaz. Ama hayat şartları insanlara kötülük yapmayı öğretir”  (Temel Irmak)

 

Allah'a Emanet Olunuz”

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0252 412 2141