• BIST 9548.09
  • Altın 2491.799
  • Dolar 32.5349
  • Euro 34.5862
  • Muğla 15 °C
  • İzmir 21 °C
  • Aydın 19 °C
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 16 °C

21 Aralık 2012

Temel IRMAK /Gönül Dostu

Son günlerde sanal alemde ve çevremizde konuşmalardan anlıyoruz ki, kıyamet 21 Aralık 2012’de kopacak! İnsanın pes yani diyesi geliyor. Hatta geçen Marmaris Belediye Meclis toplantısı sırasında verilen arada bile, CHP üyeler, AK Parti Meclis üyelerine “kıyamet kopacakmış siz iyi bilirsiniz” diye sormazlar mı.  

Hiçbir Allah’ın kulu da çıkıp, geleceği sadece Allah bilir demiyor. Diyanet yazlık uykusuna hala devam ediyor.  İnsanlar göz göre göre Yaradana şirk koşuyorlar. Günaha giriyorlar. Gençlerimiz sanal chat paylaşım odalarında kıyametle ilgili geyik muhabbeti yapıyor. 21 Aralık 2012’de kıyametin kopacağını kim uydurdu bilmiyorum. Ama boş durmayıp, Allah’a şirk koşmak ve şirkten nasıl kurtulur, araştırdım ve sizlerle paylaşmak istedim.

Şirk, bir insanı ya da herhangi bir varlığı, bir kavramı değerlendirme, önem verme, tercih etme, üstün tutma bakımından Allah'la eşit veya daha ileri düzeyde görmek ve bu çarpık bakış açısıyla hareket etmek demektir. Allah Kuran'da bu durumu "Allah'tan başka ilah edinmek" olarak tanımlar. Bir başka deyişle, Allah'ın herhangi bir sıfatına başkasının sahip olduğunu iddia etmek şirk koşmak demektir.

Oysa, "put edinmek" halk arasında yalnızca birtakım heykellere tapınmak anlamıyla bilinir. Halbuki, birşeyi kendisine put edinen insanın mutlaka put edindiği şey için "bu bir ilahtır, ben buna tapıyorum" demesi veya o varlığın önünde secde etmesi gerekmez.

Put edinmenin temelinde, başta belirttiğimiz gibi, kişinin, birşeyi veya bir kimseyi Allah'a tercih etmesi yatar. Buna örnek olarak da, bir kimsenin hoşnutluğunu Allah'ın hoşnutluğuna tercih etmeyi, bir kimseden Allah'tan korkar gibi korkmayı ya da onu Allah'ı sever gibi sevmeyi verebiliriz.

Şirkten kurtulmak için, İnsanın öncelikle Allah'ın tek ilah olduğunu, tüm gücün O'na ait olduğunu, O'ndan başka hiçbir varlığın zarar veya yarar sağlamaya güç yetiremeyeceğini kalben tasdik etmesi gerekir. Bu gerçekleri kesin olarak tasdik eden insan, artık yalnızca Allah'a kulluk ediyordur ve O'na hiçbir şeyi ortak koşmuyordur. Allah insanlara şirkten kurtulmak için tamamen Kendisine yönelmeleri gerektiğini söylemiştir:

Hayır, yalnızca O'nu çağırırsınız, dilerse kendisini çağırdığınız şeyi açar (giderir) ve şirk koşmakta olduklarınızı unutursunuz. (Enam Suresi, 41)

Şirkten arınıp sadece Allah'a yönelen insanın yaşadığı köklü değişim, öncelikle kalbinde meydana gelir. Şirkten kurtulan kişi tamamen farklı bir bakış açısına ve mantığa sahip olur. Eskiden kendi istek ve tutkularına, birtakım fikir ve cahiliye kurallarına göre sürdürdüğü yaşamını artık sadece Allah'ın rızasına ve hoşnutluğuna göre sürdürür.

Sakın unutmayın, Allah Kuran'da Kendisi'ne şirk koşulmasını affetmeyeceğini haber vermiştir:

Gerçekten, Allah, kendisine şirk koşulmasını bağışlamaz. Bunun dışında kalanı ise, dilediğini bağışlar. Kim Allah'a şirk koşarsa, doğrusu büyük bir günahla iftira etmiş olur. (Nisa Suresi, 48)

“Allah’a emanet olunuz”

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0252 412 2141