09 Ağustos 2020 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sömürge tazminatı
31 Ağustos 2008 Pazar 10:39

Sömürge tazminatı

İtalya Başbakanı Berlusconi, dün gittiği Libya'ya "sömürge tazminatı" vermeyi kabul etti. İtalya, geçen yüzyılda sömürgeleştirdiği Libya ile "yeni bir sayfa açmak" için, 25 yıl boyunca toplam 5 milyar dolar yardım yapacak

İTALYA Başbakanı Silvio Berlusconi, Osmanlı İmparatorluğu'na bağlıyken 1911 yılında İtalya tarafından işgal edilen, 1930'larda sömürge olarak resmen Roma'ya bağlanan ve ancak 1951'de bağımsızlığını kazanan Libya'ya gitti. Akdeniz kıyısındaki Bingazi'de, tam 39 yıl önce darbeyle iktidara gelen Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi ile görüşen olan Berlusconi, "geçmişi unutup yeni bir sayfa açma" sözü verdi.

İki ülke, uzun bir süredir, sömürge döneminin zararlarını tazmin edecek geniş kapsamlı bir anlaşma üzerinde müzakereleri sürdürüyordu. Dün son noktayı koyan Berlusconi, petrol zengini Libya ile ikili ilişkileri geliştirmek için "dostluk ve işbirliği anlaşması" imzaladıklarını açıkladı.

Berlusconi, "Dostluk anlaşması önümüzdeki 25 yıl boyunca altyapı yatırımları çerçevesinde Libya'ya yılda 200 milyon dolar imkan sağlayacak. Bu anlaşma, 40 yıllık ihtilafa son verecek. Bu İtalya'nın sömürge döneminde Libya'ya verdiği zararın somut ve ahlaki tanınmasıdır" dedi. İtalya'nın tazminatı yeni toplu konut inşaatı, Libyalı öğrencilere İtalya'da eğitim imkanı, İtalyan mayınlarından sakat kalanların maaşa bağlanması gibi projelerde kullanılacak.

2004 yılında yaptığı gezi sırasında 3 milyar euroluk otoyol yapımı sözü veren Berlusconi, haziran ayında da Kaddafi'yi ziyaret etmişti. Enerji ihtiyacının dörtte birini Libya'dan karşılayan İtalya, sömürgeci geçmişinin izlerini son yıllarda silerek, Trablus Yönetimi'nin Avrupa Birliği içindeki avukatı haline gelmişti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ