03 Haziran 2020 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SMDK bildiriye bağlı kalacak
10 Kasım 2013 Pazar 20:48

SMDK bildiriye bağlı kalacak

SMDK Basın Bürosu Başkanı Salih, SMDK'nın Londra'da kabul edilen ve Esed'siz bir geçiş dönemini öngören bildiriye bağlı kalacağını belirtti.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK), yaklaşık bir ay önce İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen Suriye Halkının Dostları Çekirdek Grup Toplantısı'nda açıklanan bildiriye bağlı kalacağını duyurdu.

SMDK Basın Bürosu Başkanı Halid es-Salih, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, "SMDK, Londra'da kabul edilen ve Esed'siz bir geçiş dönemini öngören bildiriye bağlı kalacak. Ancak şimdi, Esed rejimine de bunu kabul ettirmenin yollarını arıyoruz" dedi.

"İşlediği katliamlardan sonra Esed'in geçiş döneminde bulunması söz konusu değildir" diyen Salih, SMDK'nın başlattığı, "Esed'siz Suriye" kampanyasına ilk 3 günde 27 bin kişinin katıldığını belirtti. 

Cenevre-1 ve Londra'da kabul edilen bildiride yer alan kararların, SMDK'nın koyduğu şartlar değil, Cenevre-2 Konferansı'nın düzenlenmesi için belirlenen çerçeve olduğuna dikkati çeken Salih, SMDK Genel Kurulu'nun, konferansa katılma konusundaki nihai kararını belirlemek üzere uzun süren toplantılar yapıldığını ve bu toplantıların olumlu geçtiğini dile getirdi.

SMDK'nın İran ile ilgili tavrına da değinen Salih, İran'ın Cenevre-2 Konferansı'na katılımı konusunun, "Suriye'den güçlerini çekmesinden sonra" görüşülebileceğini kaydetti.

Suriye Halkının Dostları Çekirdek Grup Toplantısı'nda yayımlanan bildiride, "Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed ve yardımcıları başta olmak üzere, rejim saflarında yer alan ve eli kana bulaşmış kişilerin geçiş hükümetinde yer almaması ve insanlığa karşı suç işleyenlerin cezalandırılması" ifadesi yer almıştı. 

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ