06 Haziran 2020 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mısırda psikolojik savaş yürütülüyor
02 Kasım 2013 Cumartesi 14:53

Mısır'da psikolojik savaş yürütülüyor

Mısır'da askeri darbeyle görevinden alınan Cumhurbaşkanı Mursi'nin dava günü yaklaştıkça ''psikolojik savaşın hız kazandığı'' değerlendiriliyor.

Mısır'da askeri darbeyle görevinden alınan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin 4 Kasım Pazartesi günü yapılacağı açıklanan duruşması öncesi, darbe yanlıları ve karşıtlarının ard arda yaptığı açıklamalar, "psikolojik savaşın hız kazandığı"şeklinde yorumlanıyor.

AA'ya konuşan Mısır'daki Arap Stratejik ve Siyasi Araştırmalar Merkezi  (ACPSS) Başkan Yardımcısı Muhtar Muhammed Gabbaşi, her iki tarafın da birbirlerine karşı "sayılarının azlığı ve hedeflerine ulaşmalarının zorluğu" yönünde açıklamalarla bir tür psikolojik savaş yürüttüğünü öne sürdü.

"Mısır'da 3 Temmuz'dan bu yana psikolojik savaş yürütüldüğünü ve Mursi'nin duruşma günü yaklaştıkça bu savaşın daha da hız kazandığını" belirten Gabbaşi, "3 Temmuz sonrasında oluşturulan yönetim, medya başta olmak üzere elinde bulunan bütün imkanları ve Temerrüd Hareketi gibi Mursi karşıtı gösterilerde etkin rol oynayan sivil grupları da kullanarak Mısır halkını, İhvan'a alternatif çözüm oldukları yönünde ikna etmeye çalışıyor. Ancak mevcut yönetimin, özellikle ekonomik sıkıntılar nedeniyle bu konuda çok da başarılı olduğu söylenemez. Buna karşılık darbe karşıtı oluşturulan ittifak da Mursi'nin cumhurbaşkanlığı görevine dönmesi gibi mevcut siyasi durumda gerçekleşmesi pek de kolay görünmeyen talepleri dile getiriyor" dedi.

Geçici hükümet yetkililerinin açıklamalarından yürütülen psikolojik savaşa ilişkin örnek veren Gabbbaşi, Mısır İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim'in "İhvan'ın geri adım atmaya başladığı ve ona destek veren kalabalığın sayısının giderek azaldığını ileri sürerek halka 4 Kasım günü sokağa çıkmaları konusunda herhangi bir endişe duymamaları gerektiği" yönündeki konuşmasını hatırlattı.

Gabbaşi, söz konusu konuşmada İbrahim'in, İhvan liderlerinden İsam el-Aryan'ın yakalanmasına da değinerek "Mısır halkına söz veriyorum Allah'ın izniyle hepsi yakalanacak"şeklindeki sözlerinin altını çizdi.

Gabbaşi, darbe karşıtı oluşturulan ulusal ittifakın da son günlerde Mursi'nin ilk duruşmasının görüleceği 4 Kasım günü daha önce görülmedik bir kalabalığın toplanacağı yönündeki açıklamalarına dikkati çekti. 

 El-İslami Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mecdi Salim ise mevcut yönetimin üslubu ne olursa olsun, Ulusal İttifak üyelerinin askeri darbeyi sonlandırmada kararlı olduğunu vurgulayarak, "Yönetim, bu konudaki sabır ve kararlılığımızı zayıflatmak için legal ve illegal tüm yolları kullanılıyor. Ancak bu tür adımlar, darbe karşısındaki kararlılığımızı güçlendirmekten başka bir işe yaramıyor" ifadesini kullandı.

"Psikolojik savaşın semeresini toplayamayacaklar"

Salim, Mısır İçişleri Bakanı İbrahim'in "darbe karşıtlarının artık eylem için bir araya gelemedikleri" yönündeki açıklamasına ilişkin, "Bu tür açıklamalar, sürekli yapılıyor. Onlar, halkın teslim olup olmayacağı konusunda bahse giriyor. Ancak, dört aydır sokaklarda olan Mısır halkı, haklarından, onurundan ve özgürlüğünden vazgeçmeyecek. Öte yandan darbe karşıtı eylemler karşısında yürütülen psikolojik savaşın semeresini de toplayamayacaklar. Öyle ki Rabiatul Adeviyye Meydanı'nın kanlı şekilde tahliye edilmesinden 2 gün sonra milyonlarca Mısırlı Ramses Meydanı'nda bir araya geldi"şeklinde konuştu.

Hürriyet ve Adalet Partisi Giza Gençlik Kolları Genel Sekreteri ve Ulusal İttifak liderlerinden Ali Hafaci de darbecilerin gelecek hafta süresince daha önce görülmemiş, geniş kapsamlı gösterilere şahit olacaklarını dile getirerek, "Dünyaya doğrunun ve halkın iradesinin yanında olduğumuzu ve bundan vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha göstereceğiz" diye konuştu. 

Darbecilerin, her gün daha da güçlenerek sokaklara dökülen kalabalık karşısında psikolojik savaş taktiğini kullandığını iddia eden Hafaci, olağanüstü halin ve sokağa çıkma yasağının devam etmesinin de bu savaşın bir göstergesi olduğunu savundu.

"4 Kasım, Mısır devrim tarihinde unutulmaz bir gün olacak" 

"4 Kasım, Mısır devrim tarihinde unutulmaz bir gün olacak" diyen İnşa ve Kalkınma Partisi Genel Sekreteri Ala Ebu Nasr, Mısır halkının darbe karşısındaki mücadelesinin yanında olmak için dünyada özgürlükten yana olan herkesi o gün yapılacak eylemlere destek vermeye çağırdı.

Ebu Nasr, Rabiatul Adaviye ve Nahda meydanlarının tahliyesinden bu yana göstericilere yönelik  gözaltı operasyonlarına rağmen eylemlerin tüm hızıyla devam ettiğini söyleyerek, sözlerine şöyle devam etti:

"Ateşlenen barışçıl devrimin fitili yanmaya devam ediyor. Ulusal İttifakın, darbe karşısında başarısız olmasını beklemek cahilliktir." 

 Mısır'da askeri darbeyle görevinden alınan ülkenin ilk seçilmiş cumhurbaşkanı Mursi'nin  "göstericileri öldürmeye teşvik etmekle" suçlandığı davanın ilk duruşmasının 4 Kasım Pazartesi günü görüleceği açıklanmıştı.

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ