13 Ağustos 2020 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğandan KRİZ açıklaması
22 Eylül 2008 Pazartesi 17:14

Erdoğan'dan "KRİZ" açıklaması

Başbakan Erdoğan, gündemi değerlendirdi ve kriz hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin global krizi güçlü ekonomisi sayesinde asgari etkiyle atlatacağını söyledi. Ekonomik gelişmeleri değerlendiren Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin eskisi gibi krizlere karşı daha dayanıklı olduğunu ve krizleri fırsata çevirme potansiyeli olduğunu vurguladı.

Geçen hafta Amerika'da başlayıp tüm dünyayı etkisi altına alan global buhranın gelişmekte olan ülkeleri de etkilediğini hatırlatan Erdoğan, "2002'den beri ülkemizi küresel oyuncu yapmak için gerekli reformları gerçekleştirdik. Krizlerden yaptığımız reformlar sayesinde asgari düzeyde etkilendik. Türkiye artık krizlere karşı o kadar zayıf değil. Son yıllarda uygulanan mali disiplin, artan uluslararası rezerv düzeyi ve dalgalı kur politikası, Türkiye'nin şoklara karşı direncini artırmıştır" dedi.

Türkiye'nin Irak savaşı, 2006 yılı Mayıs-Haziran çalkantısı ve Gürcistan gerginliği karşısında esnekliğini ispat ettiğini vurgulayan Başbakan Erdoğan, "Bugün daha zor bir krizden geçiyoruz. Türkiye bu krizi de asgari etkiyle aşacaktır" diye konuştu.

Dünyada gıda ve enerji fiyatlarındaki hızlı artış yüzünden enflasyonun hedeflenenden yüksek çıktığını ve büyüme hızının yavaşladığını hatırlatan Erdoğan, büyüme hızındaki yavaşlamanın benzer ülkelerle kıyaslandığında sınırlı kaldığını söyledi.


İHRACATÇI YENİ PAZARLAR KEŞFETTİ
"Düşme trendine giren dünya ekonomilerindeki büyüme hızı, ihracatımızı da etkileyecektir" konuşan Erdoğan, "Ama ihracatçımız yeni pazarlar keşfetti. Ortadoğu ve Afrika'ya açıldı. Bu ihracatçının riskini azaltacaktır" dedi.

"Mali disiplin konusunda bu yıl gösterdiğimiz yüksek performans dikkate değerdir" diyen Erdoğan, ilk 6 ayda bütçenin 40.9 milyar ilk altı ayda faiz dışı fazla verdiğini vurguladı.

VERGİ REFORMU GELİYOR
Vergi politikasında etkinliğin artırılması kayıt dışı ekonomiyle daha kapsamlı mücadele için kapsamlı bir strateji geliştirildiğini ve önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılacağını söyleyen Erdoğan, vergi yükünün azaltılması, verginin vatandaşlar arasında adaletli bir şekilde dağılımı ve kayıt dışının azaltılmasına imkan verecek reformlar yapılacağını vurguladı.
Erdoğan, "Mali disiplin konusundaki uygulamalarımız kararlılıkla devam edecektir" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ