16 Temmuz 2020 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğana, Git Öğren de Gel
03 Mart 2009 Salı 21:04

Erdoğan'a, "Git Öğren de Gel

Baykal, İşsizlikle Mücadele Konusunda Muhalefetin Önerilerini Soran Başbakan Erdoğan'a, "Git Öğren de Gel. IMF'ye Sor, Özelleştirmeden Vazgeç" Demediklerini İfade Etti.

Baykal, İşsizlikle Mücadele Konusunda Muhalefetin Önerilerini Soran Başbakan Erdoğan'a, "Git Öğren de Gel. IMF'ye Sor, Özelleştirmeden Vazgeç" Demediklerini İfade Etti.CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, işsizlikle mücadele konusunda muhalefetin önerilerini soran Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, "Git öğren de gel. IMF'ye sor, özelleştirmeden vazgeç" demediklerini ifade ederek, "Denilmeyeceği için değil, Türkiye yanıyor. Pratiği olan, uygulanabilir çare söylemek lazım. 7 çare söyledik" dedi.
CHP TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, Baykal, her gün ekonominin gidişiyle ilgili herkesi üzen, kaygılandıran yeni açıklamalar yapıldığını ifade ederek, "Ekonomik kriz diye nitelenen sürecin, gelip geçici, sıradan, bize teğet geçecek, bizi etkilemeyecek, en dip noktasına ulaşılmış, artık düzelmeye başlamış olan bir geçici sıkıntı dönemi olmadığı, tam tersine giderek daha derinleşen, nihai noktasına henüz ulaşamadığımız yeni yeni gelişmelerle insanları daha da kaygılandıran bir ekonomik kriz tablosuyla karşı karşıya olduğumuz artık açıkça anlaşılmıştır" diye konuştu.

İhracatın Şubat ayında yüzde 35 azaldığını hatırlatan Baykal, "Bunun, övünülen ihracatın artışının ne kadar temelsiz ve yapay koşullara bağlı bir tablo olduğunu gösterdiğini" söyledi.

Baykal, TL'nin çok ciddi şekilde değer kaybı içine sürüklendiğini, doların 1.70'e, Avronun 2.17'ye çıktığını ifade ederek, iş çevreleri ile sendikaların "kaygı verici" gelişmelere dikkati çeken açıklamalar yaptıklarını anlattı.

"Çok acı tablolarla, olaylarla karşı karşıyayız" diyen Baykal, Başbakanlık Merkez Binası önünde, borçlarını ödeyemez duruma gelen emekli polis memurunun dün eylem yaparak, kamuoyunun dikkatini çekmeye çalıştığını anımsattı. Baykal, "2001 krizinde yaşadığımız yazar kasa atma olayına paralel şekilde, şimdi devletin emekli polisinin, güvencesi olan bir polisin ne hale düştüğünü dramatik şekilde görme durumunda kaldık" dedi.

Güneydoğu Anadolu'ya giden milletvekillerinden raporlar aldığını ifade eden Baykal, milletin artık çay parası ödeyemez halde olduğunu, veresiye yazdırdığını iddia etti. Baykal, "50 kuruşluk çay, Türkiye'de veresiye yazdırılır haldedir" diye konuştu.

Baykal, " AKP iktidarının fabrikalar açan bir iktidar olmadığı, tam tersine fabrikaları kapatan bir iktidar olduğu yaşanan gerçeklerle ortaya çıktı. AKP iktidarının borç ödeyen değil, borç yapan bir iktidar olduğu anlaşılmıştır. AKP iktidarının işsizliği yenen değil, işsizliği artıran bir iktidar olduğu net bir şekilde ortaya çıkmıştır" dedi.

Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Eğer bildikleri bir çözüm varsa çıksınlar, söylesinler. Eğer çözüm söylerler, ben de uygulamazsam siyasi hayatımı noktalamaya hazırım" dediğini anımsatrak "Ama sen söyle, 'uygulamazsam siyaseti bırakırım.' Bu, nereden icap ediyor? Sana, 'siyaseti bırak' diyen yok. Sana, 'tedbir al' diyoruz... 'Ne tedbir biliyorsan söyle' dersin. Ben de tedbirimi söylerim. 'Ne tedbir biliyorsan söyle, uygulamazsam siyasi hayatımı bitiririm...' Burada bir garabet, sıkıntı, rahatsızlık, huzursuzluk var. Tedbiri dinlemekle meşgul değil. Tedbiri uygulama niyetinde mi, değil mi kuşkulu. Meydan okumak, kavga çıkarmak... " şeklinde konuştu.

Baykal, bu sorumluluk duygusu içerisinde, uzun süredir üzerinde durdukları ve defalarca söyledikleri önerileri, 7 madde halinde tekrar ortaya koyduklarını anımsattı. Baykal, 22 Ekim 2008 tarihinde yapılan CHP grup toplantısında da "Türkiye olarak hemen şunları yapalım" diye 9 maddelik çözüm paketini önerdiklerini hatırlatarak "Siyasetçiler arasında böyle bir meydan okuma olduğu zaman, genellikle küçümsenir. Başbakan, çıkar 'Bildiğin çareyi söyle' der. Öbürü de 'çare bilmiyorsan, orada oturmaya ne hakkın var. İktidar acizlik yeri değildir. Bilmiyorsan, başbakanım diye ne dolaşıyorsun. Geldiğim zaman gösteririm' der" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ