10 Temmuz 2020 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DTPden ülkeyi terket cevabı
03 Kasım 2008 Pazartesi 14:08

DTP'den ülkeyi terket cevabı

Erdoğan'ın 'tek bayrağa karşı çıkan varsa istediği yere gitsin' sözleri DTP lideri Ahmet Türk'ü çileden çıkardı.

Demokratik Toplum Partisi, Diyarbakır'da cumartesi günü başlattığı oturma eylemini bitirdi. DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, yaptığı basın açıklamasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef aldı.

Türk, Başbakan Erdoğan'ın "Tek bayrak, tek millete karşı çıkan buyursun, istediği yere gitsin" sözlerine yanıt verdi.

KİM KİMİ KİMİN VATANINDAN KOVUYOR

Ahmet Türk, Erdoğan'ın ırkçı bir sloganı Hakkari'de sarfetmekten çekinmediğini ve 'Ya sev ya terket' mantığı ile ifade ettiği cümlelerin tam anlamıyla bir pervasızlık örneği olduğunu belirterek, "Bu ülke ve elbetteki bayrak bu değerleri birlikte yaratan Kürtlerin, Türklerin ve diğer kesimlerin ortak değeridir. Bu ortak değerler hiç kimsenin tekelinde değildir. Ancak, Erdoğan'ın tekçi ve ırkçı yaklaşımını reddedenleri ülkeyi terk etmeye davet etmesi tam bir aymazlık örneğidir. bu vatan hepimizin ortak vatanı değil mi? Kim kimi kimin vatanından kovuyor. Başbakan Tahrik etmeye, halkın değerlerine hakaret etmeye devam ediyor. ABD'den icazetli bir Başbakanın bu halkı kendi anavatınından kovma çağrısı trajikomik bir durumdur. Kimlerin Başbakanı olduğu artık iyice anlaşılmıştır. Bizleri tahrikle suçlayanlar, önce kendi eylem, söylem ve yayınlarına bir baksınlar"dedi.

İMRALI ÇÖZÜM İÇİN EN ETKİLİ DİYALOĞ KAPISIDIR

Türk, "Toplumdaki hassasiyetlerinde dikkate alınması ile İmralı sistemine artık son verilmelidir. İmralı'da evrensel hukukun gerekleri acilen yerine getirilmelidir. İmralı sistemi bir tehdit ve şantaj unsuru olarak kullanılmamalı, tam tersine çözüm için en etkili diyaloğ kapısı olarak görülmelidir. Yeni bir demokratik anayasa ihtiyacının net bir şekilde ortaya çıkmış olması karşısında, bunun gerekleri yapılmalıdır. Türkiye daha modern, daha demokratik bir sivil anayasaya kavuşturulmalıdır. Vatandaşlığın etnik kimlikle özdeşleştiği bir tanım yerine, Anayasal vatandaşlık tanımı içerisinde daha kapsayıcı ve çok kültürlülüğü kabul eden bir düzenleme yapılmalıdır. Vatandaşların kendi ana dillerinde yayın ve eğitim yapmaları önündeki engeller yeni anayasa ile birlikte kaldırılmalıdır"

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ