02 Temmuz 2020 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DTP ile ilgili şok iddialar
21 Ekim 2008 Salı 10:00

DTP ile ilgili şok iddialar

Eski istihbaratçı Bülent Orakoğlu, DTP'nin Ergenekon ile organik bir bağının olduğunu iddia etti. İşte Orakoğlu'ndan şok sözler;

28 Şubat döneminin en çok konuşulan isimlerinden Bülent Orakoğlu, Ergenekon ve PKK'yı canlı yayında deşifre etti. PKK'nın Ergenekon yapılanması olduğunu iddia eden Orakoğlu, operasyonların süreceğini söylerken DTP'yi de bu sistemin içinde organik bağı olan bir siyasal yapılanma olduğunu iddia etti.

Emniyet İstihbarat Daire Başkanvekili olduğu dönemde Genelkurmay
Programa telefonla katılan DTP
Milletvekili Selahattin Demirtaş,
PKK'nın Ergenekon bağlantısını
kabul etmedi. Türkiye'de sürekli
şiddetin hakim olduğu bir dönemde
Kürt sorununu tartıştığını ifade eden
Demirtaş, "Bu sorunu olağanüstü
durumlarda değil olağan durumlarda
tartışmak gerekir. Şu andaki olayları
biz desteklemiyor aksine bölgedeki
olayların daha da büyümemesi ve
kimsenin zarar görmemesi için
çalışıyoruz. Şu anda Meclis'te DTP
ile görüşmeyi reddeten bir Başbakan
var. Kabul edin yada etmeyin DTP
bölgeden 2 milyondan fazla oy almış
milli bir irade. Siz bizi değil bu
insanları kabul etmiyorsunuz" dedi.Başkanlığı'na bağlı olarak görev yapan Batı Çalışma Grubu'nun kriptolarını deşifre ettiği iddia edilen emekli istihbaratçı Bülent Orakoğlu yine şaşırttı. Deşifre adlı kitabıyla ilk kez 28 Şubat dönemine ilişkin cesur açıklamalar yapan Orakoğlu, TV Net'te Veyis Ateş'in Ergenenekon ve PKK ilişkisi iddianamede yer alan iddiaları cevapladı.

"Bir çok cinayet bu sayede aydınlanacak"

Canlı yayında Ergenekon'un İtalya'daki gladio yapılanmasına benzer bir şekli olduğunu ve kökenin 1960'lı yıllara dayandığını söyleyen Orakoğlu, bugün ortaya çıkan yapının ise Yeni Ergenekoncular olarak tanımlanmasının daha uygun olacağını ifade etti. Ergenekon'un ilk kez İtalyan bir devlet yetkilisi tarafından tanımlandığını belirten Orakoğlu, son operasyonlarda elde edilen bilgi ve belgelerle Türkiye'nin yakın geçmişindeki bir çok karınlık noktanında aydınlatılabileceğini söyledi.

"Ergenekon hafife alınmasın!"

Orakoğlu, Gaffar Okan ve Uğur Mumcu gibi kamuoyunun vicdanı rahatsız eden siyasi cinayetlerin bu dava süreciyle aydınlatılabileceğini söyleyerek
Programda Ergenekon davasını
değerlendiren bir diğer isim ise Fikri
Sağlar oldu. Sağlar, bugün yaşanan
olayları büyük bir skandal olarak
değerlendiren Sağlar, herşeye
rağmen Ergenekon'un Susurluk ile
başlayan sürece destek olacağını
en azından bu şekilde umut
ettiklerini ifade etti."2500 sayfalık iddianame çok geniş biçimde tüm bilgi, belge ve raporlara dayandırılarak hazırlanmıştır. Savcılar, her türlü bilgiyi değerlendirerek bu konuda üzerine düşeni yapmış gözükmektedir. Kimsenin bu iddianameyi ve dava sürecini hafife almaması gerekmektedir. Çok ciddi söylemler ve iddialar 70'li ve 90'lı yıllardaki bir çok cinayeti de aydınlatacaktır" şeklinde konuştu.

Operasyonlar bitmedi devam edecek!

Orakoğlu'na göre Ergenekon davasının soruşturma süreci henüz tamamlanmadı. Üst düzeydeki bazı isimlerin henüz yakalanamadığına işaret eden Orakoğlu, "Devletin içinden gelmiş birisi olarak açıkça söylüyorum ki henüz operasyonlar bitmedi. Darbe günlüklerinin ve buna benzer bazı

ÖCALAN'A İŞKENCE İDDİASI

Ergenekon ve PKK ilişkisi tartışılırken
Öcalan'a işkence iddiaları da gündeme
geldi. DTP Milletvekili Demirtaş, bugün
çıkan olayların ardındaki asıl nedenin
Öcalan'a cezaevinde yapılan kötü
muamelenin olduğunu söyledi.
Demirtaş, Öcalar'ın hücresinde arama
yapıldığını bu sırada iki gardiyanın
Öcalan'ın koluna girdiğini diğerinin ise
omuzundan bastırarak yere
yatırdıklarını söyledi. Demirtaş'a göre
Öcalan'a bu sırada küfür edildi ve
ölümle tehdit edildi!

belgelerin iddianemede yer almamasının asıl nedeni de budur. Şu anda iki tane emekli paşa bulunmaktadır. O dönemde bu iki isim yönetimde değil başka isimlerde bu tür toplantılarda yer almıştır.Bu isimlerinde alınması söz konusudur" dedi.

"PKK Ergenekon yapılanmasıdır"

Orakoğlu, Terör örgütü PKK'nın Ergenekon yapılanması içinde yer aldığını ve bu konuda çok ciddi belgelerin de yer aldığını da söyledi. Öcalan'ın Ergenekon içinde yer aldığını da iddia eden Orakoğlu, Uğur Mumcu'nun öldürülmesinin arkasındaki asıl gücünde bu irade olduğunu savundu. Bu ilişkilerin bu anlamda değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Orakoğlu, "DTP'nin Ergenekon ile herhangi bir ilişkisi var mıdır" sorusuna ise "Öcalan'ın geçmişine bakarsanız muhafazakar yapısını da görürsünüz Perinçek'in faaliyetlerinde de! Bir çok kişi tutuklanmış ancak ona birşey olmamıştır. Öcalan, üç devlet üzerinde kurulacak bir devlet için ne ufku vardır ne bilgisi. Demek oluyor ki bir irade var. Ergenekon'un PKK ile ilişkisi olduğu düşünülürse DTP'nin de organik bir ilişki içinde olduğunu düşünmek gerekir" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ