11 Temmuz 2020 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CHP ve DTPden 29 Ekim boykotu
30 Ekim 2008 Perşembe 12:04

CHP ve DTP'den 29 Ekim boykotu

En büyük ulusal bayram işte böyle gölgelenmek istendi.

Tüm yurtta coşkuyla kutlanan Cumhuriyet Bayramı'na CHP ve DTP'nin boykotu damga vurdu. TBMM'deki törene CHP lideri Baykal, CHP'li vekiller ve DTP lideri Ahmet Türk katılmadı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhuriyet'in 85. yıldönümü dolayısıyla, TBMM'de kutlamaları kabul etti. TBMM'deki törene CHP lideri Deniz Baykal ve CHP'li milletvekilleri katılmayarak, protesto etti. DSP lideri Zeki Sezer ve DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'ün de törene katılmaması dikkat çekti.

Anıtkabir'deki törenin ardından TBMM'ye gelen Gül'ü, burada, TBMM Başkanı Köksal Toptan askeri törenle karşıladı. Tören Salonu'na geçen Gül'ün hemen ardından TBMM'ye gelen Başbakan Erdoğan, kutlamalar başlamadan önce Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ ile bir süre sohbet etti.

Doğum gününü kutladılar

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Danıştay Başkanı Mustafa Birden, Bakanlar Kurulu üyeleri, Kuvvet komutanları, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ÖDP lideri Ufuk Uras, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun katıldığı törene Baykal ve CHP'li vekiller geçen yıl olduğu gibi bu yıl da katılmadı.

Tören salonuna sadece CHP Antalya Milletvekili Atilla Emek'in geldiği görüldü. Ancak, Tören Salonu'nda hiçbir CHP'li milletvekilinin olmadığını gören Emek, salondan ayrıldı. DTP lideri Türk'ün de katılmadığı kutlama törenin ardından Cumhurbaşkanı Gül, gazetecilere dönerek, "Halkımızın, milletimizin, Türkiye dışındaki Türklerin ve sizin bayramınızı kutluyorum" dedi.

Gül, doğum gününü kutlayan gazetecilere de teşekkür etti. Başbakan Erdoğan da Gül'e tebriklerini ilettikten sonra TBMM'deki makamına geçerek, bir süre kaldı.

Başbakan mini zirve yaptı

Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Grup Başkanvekilleri Sadullah Ergin, Mustafa Elitaş ve Bekir Bozdağ ile Meclisteki makam odasında bir süre görüştü. Başbakan Erdoğan, daha sonra Hipodrum'daki törenlere katılmak üzere TBMM'den ayrıldı. 29 Ekim törenlerinin Anıtkabir dışındaki bölümlerine katılmamasına ilişkin açıklama yapan Baykal, şunları söyledi:

"Hukukun ve Cumhuriyetin değerlerinin hızla aşındırılıp yozlaştırıldığı bir dönemde yapılan kutlamaların Anıtkabir ziyareti ötesinde bir cumhuriyet kutlaması şartlarını ve anlamını taşımadığı düşüncesindeyim. Bu nedenle sadece Anıtkabir'e giderek ulu önder Atatürk'e şükran ve saygılarımı sundum."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ