11 Temmuz 2020 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Baykaldan tek isme yeşil ışık
18 Ekim 2008 Cumartesi 13:46

Baykal'dan tek isme yeşil ışık

CHP'de çok sayıda milletvekili belediye başkan adaylığına soyunuyor. Ama Baykal'dan tek bir isme vize çıkıyor. Neden mi?

Mart ayında yapılacak yerel seçimler öncesinde CHP'de çok sayıda milletvekilinin belediye başkan adaylığına hazırlandığı kaydedilirken CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, adı İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adayı olarak geçen Kemal Kılıçdaroğlu'nun dışındaki isimlere sıcak bakmadığı belirtildi.

2009 Mart'ında yapılacak yerel seçimlere yönelik hazırlıklarını ve aday belirleme çalışmalarını sürdüren CHP'de, adı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için geçen Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu'nun yanı sıra belediye başkan adayı olarak başka milletvekillerinin de adı geçiyor.

BAYKAL SICAK BAKMIYOR

Bu isimlerin başında 22 Temmuz seçimlerinde CHP saflarına katılan İstanbul Milletvekili İlhan Kesici ile İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam yer alıyor. Kulislerde ise CHP lideri Deniz Baykal'ın, Kılıçdaroğlu'nun dışındaki milletvekillerinin belediye başkan adaylığına sıcak bakmadığı konuşuluyor.

NEDEN VİZE VERMİYOR?

Baykal'ın Kılıçdaroğlu dışında Kesici ve Susam gibi isimlere vize vermemesinde, halen 98 olan Meclis'teki milletvekili sayısının daha da düşmesi ve başta anayasa değişikliği olmak üzere kritik oylamalarda sıkıntı yaşanabilecek olması endişesinin yattığı kaydediliyor.

Baykal'ın Meclis'teki sandalye sayısının düşmesi halinde, olası anayasa değişiklikleri için Anayasa Mahkemesi'ne başvurmak için gerekli Meclis'in beşte bir çoğunluğu olan 110 sayısının bulunmasında daha da büyük sıkıntı yaşanacağı ihtimalini de göz önünde bulundurduğu ifade ediliyor.

CHP Genel Başkanı Baykal'a yakın bir kurmay da yönetimin büyük önem verdiği İstanbul için farklı bir strateji uygulanacağını ancak Kılıçdaroğlu dışındaki milletvekillerinin adaylığına sıcak bakılmadığını söyledi. Baykal'ın yakın kurmayı ayrıca “Anayasa Mahkemesi konusunda kritik bir noktadayız, ancak İstanbul'u kazanırsak onun vereceği rüzgarla pek çok milletvekili CHP'ye katılabilir. Bu sayede önümüzdeki dönemde Anayasa Mahkemesi için gerekli olan 110 imzayı bulabiliriz. Kılıçdaroğlu dışında da milletvekillerinden aday göstermeyiz” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ