15 Ağustos 2020 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Baykal Erdoğanı destekleyecek
10 Ekim 2008 Cuma 20:51

Baykal Erdoğan'ı destekleyecek

Deniz Baykal'ın hedefinde yine Erdoğan vardı. Ama bu kez "işbirliğine hazırız. Getirsinler destekleyelim" dedi. Bakın bu sözleri ne için söyledi?

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ''Biz AKP'li sözcülerin zaman zaman söyledikleri; 'Milletvekili dokunulmazlığını değiştirmek yetmez, başka kesimlerin dokunulmazlıkları var, onları da değiştirelim' dedikleri şeyi gerçekleştirmek üzere işbirliğine hazırız. Ne yapacaklarsa getirsinler, destekleyelim.'' dedi.

Baykal, partisinin Kartal İlçe Teşkilatı binasının açılışını gerçekleştirdi. Baykal, açılışın ardından ilçe binasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

''Milletvekilliği dokunulmazlığının kaldırılması'' konusuna ilişkin bir soru üzerine Baykal, 2002 yılındaki seçimlerden önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir televizyon programında halkın karşısında milletvekilliği dokunulmazlığını kaldıracakları taahhüdünü verdiklerini belirterek, ''Ama o günden bugüne zaman geçti. Ne yazık ki bu taahhüdün gereği yapılmadı'' dedi.

Erdoğan'ı bu konuda eleştiren Baykal, başlangıçta ''Hemen derhal kaldıracağım'' diyen Erdoğan'ın, daha sonra ''Canım, söz verdik ama 'hemen' demedik, 1 yıl içinde halledeceğiz'' dediğini ve bu sözlerin üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen bu sözü tutmadığını savundu.

Kendilerine daha sonra, ''Milletvekilliği dokunulmazlığı kalksın, ama toplumun başka bazı kesimlerinde görev yapan insanların da dokunulmazlıkları var. Hepsini bir bütün olarak düşünelim'' dendiğini kaydeden Baykal, milletvekilliği dokunulmazlığının kalkması için Anayasa değişikliğine ihtiyaç olduğunu, bu konuda da CHP olarak işbirliğine hazır olduklarını her zaman ifade ettiklerini söyledi.

Diğer kesimlerle ilgili 'dokunulmazlık' denen durumun değişmesi için ise Anayasa'yı değiştirmeye ihtiyaç olmadığını, bunun bir kanunla yapılabileceğini anlatan Baykal, iktidarın, milletvekili dokunulmazlığını kaldırmak istemediği için çeşitli bahaneler yarattığını savundu.

Baykal, şöyle devam etti:

''Son zamanlarda bu konu tekrar gündeme gelince, ben bir adım daha attım. Dedim ki 'Bakın, bugüne kadar milletvekilleri dışındaki kesimlerin dokunulmazlık dediğin uygulamalarını bir arada ele alırsak, milletvekilliği dokunulmazlığını kaldırırım' diyordun. Eğer öyleyse hazırla, getir, ona biz destek vereceğiz. CHP olarak, 'hangi kesimlerin o dokunulmazlık dediğin özel konuları varsa, onunla ilgili düzenlemeyi hazırla, getir, onu da destekleyeceğiz' dedik. Yeter ki milletvekili dokunulmazlığını değiştirelim. Şimdi biz bu noktadayız. Hiçbir ses seda yok. Biz AKP'li sözcülerin zaman zaman söyledikleri; 'Milletvekili dokunulmazlığını değiştirmek yetmez, başka kesimlerin dokunulmazlıkları var, onları da değiştirelim' dedikleri şeyi gerçekleştirmek üzere işbirliğine hazırız. Ne yapacaklarsa getirsinler, destekleyelim.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ