• BIST 9722.09
  • Altın 2428.571
  • Dolar 32.5199
  • Euro 34.8
  • Muğla 21 °C
  • İzmir 25 °C
  • Aydın 25 °C
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 27 °C

Tanıtıma katkı hepimizin görevi

Temel IRMAK /Gönül Dostu

Marmaris’te yaşayan bir gazeteci olarak imkanlarım ölçüsünde, dünyanın çeşitli ülkelerinde gerçekleşen turizm fuarlarına katılırım. Yaklaşık 4 bin destinasyonun bulunduğu rekabet pazarındaki çalışmaları, gelişmeleri takip ederim. 

Geçtiğimiz günlerde de Hollanda'nın Utrecht şehrinde gerçekleşen turizm fuarındaydım. 1401 ülkenin temsilcilerinin, daha fazla, daha kaliteli turist çekmek amacıyla katıldığı turizm fuarındaki MARTAB’ın (Marmaris-Köyceğiz-Datça Turizm Birliği) standına da uğradım. Hani, eskiden turizm fuarlarına gidip, tavla oynayıp, tatil yapıp dönüldüğü konuşulurdu ya, işte Utrecht’teki MARTAB standında gördüklerim, bunun çok ama çok eskilerde kaldığını kanıtlıyordu.

Stant, Birliğin sorumluluk alanlarının eşi benzeri bulunmayan güzelliklerinin görselleriyle, adeta dünyayı barındıran fuar alanında bir yıldız gibi parlıyordu.

MARTAB Koordinatörü Sedat Kirt, TÜRSAB Marmaris Başkanı İsmail Özboğdağ, GETOB Başkanı Bülent Bülbüloğlu ve Paşabey Otellerin sahibi Yaşar Ünlü başta olmak üzere temsilcilerimiz, gelen konuklarla ilgileniyor, bölgemizi layıkıyla temsil ediyordu.

Dolayısıyla, hala Marmaris’te, turizm fuarlarını, gidenlerin tatil amaçlı kullandığı yerler olarak algılayan, düşünenler varsa, bunların art niyet taşıdığına emin olabilirsiniz.

Laf değil iş üretenlerin yer aldığı makamların temsilcilerinin gayretleriyle, Marmaris'te turizm anlayışının  artık eskisi gibi ‘günü kurtarmak’ olmadığını, geleceğe yöneldiğini bilmeyen kalmadı. Marmaris’in yurtdışında ivme kazandığına Amsterdam sokaklarında bizzat şahit oldum. Burada yaşayan kiminle konuşsam, Marmaris'i biliyor, hatta daha önce tatile geldiklerini söylüyordu.

Hollanda'da on gün kaldıktan sonra, 24 Ocak 2015 günü ise İstanbul'daki EMİTT Turizm Fuarına gittim.

Karşılaştığım manzaralar yine bölgemiz açısından yine sevindiriciydi: Yine MARTAB yine herkes işinin başında. Bu sefer Marmaris Belediye Meclis Üyesi Acar Ünlü ve diğer görevliler Marmaris'i ve çevresini tanıtmakla meşguldü.

Bu kez, Marmaris'ten EMITT'e katılan Yeşil Marmaris standını da ziyaret ettim. Orada da sayın Esat Tugay, Murat Tugay ve Selçuk Akay ve ekipleri tanıtım telaşı, uğraşı içerisindeydi.

Özel olsa da, kendi işlerini tanıtmasalar da sonuçta Marmaris tanıtılıyordu.

Sonuçta, “yaşadığım, iyi-kötü kazancımı sağladığım kentin tanıtımını yapanlara ben de katkı sağlamalıyım” fikri beynimde oluşmuş, şekilde Marmaris’e döndüm. Bu katkının da en kestirme yolunun MARTAB’dan geçtiğini düşünerek bu kuruma bağış yapmaya karar verdim. Bütün Marmaris esnaf ve işletmecilerini de MARTAB’a destek olmaya çağırıyorum.

Unutmayalım ki, Marmaris yaşayanları olarak hepimiz turizmden kazanç sağlıyoruz. Daha gelişmiş ve sürdürülebilir turizm hepimizin yaşamını olumlu yönde etkileyecektir.

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0252 412 2141