• BIST 9781.76
  • Altın 2472.574
  • Dolar 32.5738
  • Euro 34.6853
  • Muğla 20 °C
  • İzmir 21 °C
  • Aydın 20 °C
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 17 °C

İşini iyi Yapmak!

Temel IRMAK /Gönül Dostu

İşimizi iyi yaptığımızda, bir sürü kendini bilmezler tarafından yerden yere vurulsak da, işimizi en iyi yapmaya devam edeceğiz.

“İt ürür, kervan yürür”. Meyveli ağacın taşlanması gibi, iyilikte yarışan kimselerle uğraşanlar çok olur. Kıskançlık bazen insanı kudurtur. Doğru yolda olanlara çatanlar, bir yerden geçen kervana ürüyen itlere benzerler.  Bu tür karşı koyma ve sataşmalar, yürüyüşü engelleyemez. Akıl ve inanç sahibi insanlar, kınamasına rağmen hak bildikleri yolda yürürler.

Bizler işimizi en iyi yapmaya devam ediyoruz. İteler ürmeye devam etsinler. Bakalım nereye kadar.

Sevgili okurlarım makalemi bir hikayeyle bağlamak istiyorum.

Seyyar bir şemsiye tamircisi, yol kenarında küçük bi kutu üzerine oturmuş, şemsiye tamir ediyordu.Tamirci, tamir edilecek yerleri dikkatle ölçüyor, yamayı itina ile yerleştiriyor, telleri tek tek deneyerek güçlendiriyordu. Adamı hayranlıkla seyreden bir genç yanına yaklaştı:

-“İşinizi  çok dikkatli yapıyorsunuz”, dedi.

Şemsiye tamircisi elindeki işi bırakmadan:

-“Evet, ben, her zaman işimi iyi yapmaya çalışırım”, diye cevap verdi.

-Müşterileriniz, işinizi iyi veya kötü yaptığınızı ancak siz gittikten sonra anlayacaklar.

  -Evet, haklısınız.

-Bu tarafa tekrar mı geleceksiniz?

-Hayır.

Genç artan bir hayranlık ve merakla sordu:

-O halde niçin bu kadar titizsiniz?

Tamirci:

-O zaman, benden sonra buradan geceçek tamircinin işi kolaylaşacak. Ben, eğer kötü malzeme kullanır, işimi baştan savma yaparsam, halk bunu er geç anlayacak ve ondan sonra buradan geçen tamirciye kimse iş vermeyecek.
 

   Allah (c.c)kuluna verdiği nimeti onun üzerinde görmek ister. Kul işini evvela Onun hoşnutluğuna ermek için yapar. İş, Ona arz ediliyor gibi yapılmalıdır. Evet,  asıl gören Odur ve O güzeli sever. İşlerinde kötü örnek olanlar,başkalarının hukukunu manen çiğnemiş olurlar. Güveni sarsarlar, emniyeti ve huzuru bozarlar.
işinin hakkını vermeyen cemiyet kalesinde gedik açmış demektir ki, herkes böyle bir hale düşmekten kaçınmalıdır. Kimse bozguncu olmak ve milletine zarar vermek istemez. Bugün ileri ülkeleri ayağa kaldıran, bu iş ahlakı ve dürüstlük anlayışıdır...

 

Özlü Söz: “Yalan dönen diller, birgün kilitlenir” (Temel Irmak)

 

“Allah'a Emanet Olunuz”

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0252 412 2141