29 Mayıs 2020 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rahat nefes alması için akciğeri küçültüldü
26 Aralık 2013 Perşembe 12:23

Rahat nefes alması için akciğeri küçültüldü

İzmir'de, 30 yıl boyunca içtiği sigaranın etkisiyle akciğerleri genişleyen ve nefes almakta zorlandığı için evde oksijen tüpüyle yaşayan 67 yaşındaki kişi, geçirdiği operasyonların ardından sağlığına kavuştu- Göğüs Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Se

RAMAZAN ERCAN - İzmir'de, 30 yıl boyunca içtiği sigaranın etkisiyle akciğerleri genişleyen ve nefes almakta zorlandığı için evde oksijen tüpüyle yaşayan 67 yaşındaki kişi, geçirdiği operasyonların ardından sağlığına kavuştu.

Akciğerlerinde anfizem oluşan ve nefes almakta zorlanan Ayten Foturna, yakınlarının yardımıyla özel bir hastaneye başvurdu. Yapılan tetkiklerin ardından Foturna'nın akciğerindeki genişleme iki ay arayla endoskopik yöntemle yapılan operasyon sonucu daraltıldı.

Tedavinin ardından nefes darlığı giderilen Foturna, AA muhabirine, artık rahat nefes almaya başladığını söyledi.

Rahatsızlığı nedeniyle sürekli hastaneye kaldırılmak zorunda kaldığını ve evinde oksijen tüpüyle yaşadığını belirten Foturna, "Tedavinin ardından çok iyiyim. Artık tıbbın bana sunacağı bir şey kalmamıştı. Doktorlarımıza teşekkür ederim" dedi.

Şifa Üniversitesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Fidan Sever de amfizemin, akciğerlerdeki hava keseciklerinin gerilip genişlemesi neticesinde hava keseciklerini birbirinden ayıran ince duvarların yırtılması ve buna bağlı olarak da akciğerlerin esnekliğini kaybetmesiyle oluşan ve solunum yetmezliğine yol açan yaygın bir kronik hastalık olduğunu bildirdi.

Akciğerlerde sigara kullanımına bağlı olarak anfizem alanlarının oluştuğunu ve hastaların nefes almakta ciddi zorluk yaşadığını dile getiren Sever, şöyle konuştu:

"Özellikle sigaraya bağlı olarak akciğerlerde anfizem alanları oluşuyor ve bu hastalar ciddi nefes darlığı çekiyor. Ameliyatsız bir şekilde endoskopik yöntemle hastanın akciğerlerine kalp damarlarına takılan stenti yerleştiriyoruz ve akciğerler küçülmeye başlıyor. Hasta, akciğer kapasitesi arttığı için nefes darlığından kurtuluyor. Bu hastamızın önce tek akciğerine operasyon yapıldı. 8 hafta sonra ise diğerine aynı yöntem uygulandı. Aakciğer kapasitesi arttığı için nefes darlığından kurtuldu."

Muhabir: Ramazan Ercan
Yayınlayan: Mehmet Yılmaz Güldaş

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ