03 Haziran 2020 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bağışlayın bedeniniz tıp eğitiminde yaşasın
06 Kasım 2013 Çarşamba 14:23

"Bağışlayın bedeniniz tıp eğitiminde yaşasın"

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Malas: "Tıp fakültelerinin içinde, 25-50 öğrenciye bir kadavra sunan yerlerin bile sayısı çok az"- "Kampanya ile tıp eğitimindeki kadavra sorununu toplum ile paylaşmayı hedefliyoruz

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Malas, tıp fakültelerinin içerisinde 25-50 öğrenciye bir kadavra sunan yerlerin bile sayısının çok az olduğunu bildirdi.

Malas, tıp fakültesi ve tıpta uzmanlık öğrencilerinin eğitiminde vazgeçilmez bir eğitim materyali olan kadavranın tıp eğitiminde büyük önem arz ettiğini belirtti. Türkiye'de 2013-2014 eğitim öğretim yılında ÖSYM'den tıp fakültesi öğrencisi alan 74 fakültenin olduğunu dile getiren Malas, bunlardan hiç birinin tıp eğitiminde ideal kadavra sayısı olarak belirlenen 10 öğrenciye 1 kadavra rakamını tutturamadığını vurguladı.

Malas, şunları kaydetti:

"Tıp fakültelerinin içerisinde 25-50 öğrenciye bir kadavra sunan yerlerin bile sayısı çok az. Hatta kadavra pratiği sunamayan tıp fakültesi sayısı azımsanmayacak durumda. Bu nedenle kadavra sıkıntısı temel tıp eğitiminde en büyük sıkıntılardan biri. Mevcut kanuna göre yasal bekleme süresi sonunda sahibi olmayan kadavralar eğitim amacıyla tıp fakültelerine verilebiliyor. Ancak toplumun kadavra konusunda yeterince bilgilendirilmemesi nedeni ile vücudunu bağış olarak verebilecek insanlar bu durumdan habersiz kalıyor.

Oysa doku ve organ bağışının yaygınlaşması ile ilgili yazılı ve görsel basında çıkan haberler toplumumuzun bu konuda ne kadar duyarlı olduğunu son yıllarda artan doku ve organ bağış oranları ile göstermektedir. Toplumumuzun organ bağışı gibi tüm beden bağışına özendirilmesi için yürütülecek 'Ulusal Anatomi Haftası' etkinlikleri bu bakımdan çok önemli. Etkinlikler kapsamında 'Bağışlayın bedeniniz tıp eğitiminde yaşasın' adlı kampanya ile tıp eğitimindeki kadavra sorununu toplum ile paylaşmayı hedefliyoruz."

Muhabir: Ramazan Ercan
Yayınlayan: Nevbahar Kabaklı

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ