07 Haziran 2020 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aydın'da Mobil KETEM'' projesi
02 Aralık 2013 Pazartesi 20:08

Aydın'da "Mobil KETEM'' projesi

Proje, İçişleri Bakanı Muammer Güler'in eşi Neval Güler'in de katılımıyla düzenlenen toplantıyla tanıtıldı

Aydın'da başlatılan Mobil Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi Projesi (Mobil KETEM), tanıtıldı.

Vali Erol Ayyıldız'ın eşi Dr. Dilek Didem Ayyıldız'ın öncülüğünde başlatılan projenin tanıtım toplantısı, İçişleri Bakanı Muammer Güler'in eşi Neval Güler'in de katıldığı programla Aydın Kültür Merkezinde yapıldı.

Neval Güler, her yıl 1,5 milyon kadının, Türkiye'de ise 15 bin kadının meme kanseri tedavisi gördüğünü, her 9 kadından 1'inde görülen rahim ağzı kanserinin ise kadınlarda en çok görülen ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer aldığını söyledi.

Bu hastalıkların tedavisinde erken teşhisin önemine dikkat çeken Güler, kadının toplumun temel taşı olduğunu ve bu tür hastalıklardan kadınların korunarak sağlıklı nesiller yetiştirilmesi gerektiğini belirterek, "Bu hassas alanda yapılan çalışmalar toplum olarak bizleri daha da güçlü kılacaktır. Bu konuda çalışma yapan herkesi gönülden kutluyorum" dedi.

Dilek Didem Ayyıldız ise projeyle kadınların, meme ve rahim ağzı kanserlerinin erken teşhisinin hayat kurtaracağını ifade ederek, "Bu hastalıkların teşhisi için hizmete ulaşmada yaşanan zorluklar Mobil KETEM aracıyla son bulacak. Araçta görev yapacak uzmanlarımız beldelerde ve köylerde kadınlara kanserler konusunda bilgi verecek. Bu proje, Aydın için çok önemsediğimiz bir proje" diye konuştu.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanı Doç. Dr. Murat Gültekin de meme kanseri ve rahim ağzı kanserinin erken teşhisle tedavi şansının önemli ölçüde arttığını belirtti. Mobil KETEM aracının daha önce pilot olarak uygulandığı kentlerde, erken teşhis oranının arttığının görüldüğünü dile getiren Gültekin, dijital mamografi ve sabit mamografi cihazı bulunan Mobil KETEM aracıyla vatandaşların ayağına gidilip kanserin erken teşhis edileceğini, böylelikle erken ölüm riskinin önüne geçilmesinin hedeflendiğini bildirdi.

Proje kapsamında, Aydın İl Özel İdaresi bütçesinden ayrılan 400 bin lira kaynakla oluşturulan Mobil KETEM aracıyla, 2014 nisan ayına kadar il genelinde kanser taraması yapılacağı, mobil araçtan yararlanmak isteyen vatandaşların, aile hekimlerine, köy muhtarlıklarına ve Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi'ne başvurmaları gerektiği belirtildi.

Muhabir: Suat Deniz
Yayınlayan: Doğan Sarıtaş

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ