• BIST 9046.66
 • Altın 2105.907
 • Dolar 31.4396
 • Euro 34.1235
 • Muğla 10 °C
 • İzmir 16 °C
 • Aydın 14 °C
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 9 °C

OPET, ‘Doğaya Saygı’ Projesi ile kırsal kalkınmaya destek vermeye devam ediyor

OPET, ‘Doğaya Saygı’ Projesi ile kırsal kalkınmaya destek vermeye devam ediyor
Doğaya Saygı Projesi

Doğaya Saygı Projesi ile 2021 yılında yaşanan orman yangınlarından zarar gören köyleri yeni bir çehreye kavuşturmak için çalışmalar yürüten OPET, yöre halkına yönelik eğitim programları başlattı. Bölgenin sosyo-ekonomik gelişimine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen eğitim programlarıyla sürdürülebilir kalkınmaya destek olunması hedefleniyor. ’Gıda - Su Sektöründe Hijyen’ ve ‘Arıcılık’ alanındaki eğitimler köy halkının talebi ve bölgesel özellikler göz önüne alınarak; İngilizce, takı yapımı, su kabağı süsleme, el sanatları, hayvancılık gibi pek çok farklı dalda devam edecek.


 

OPET, Doğaya Saygı Projesi” kapsamında Muğla ilinde yer alan Bayır, Çökertme, Gökbel, Bozalan ve Otmanlar köylerinde fiziksel değişim ve rehabilitasyon çalışmalarının yanı sıra; yöre halkına yönelik eğitim programları düzenlenerek köylerin kalkınması ve yenilenmesine katkı sağlamaya devam ediyor. Proje kapsamında fiziksel değişimin tamamlandığı Marmaris Bayır Köyü’nde şimdi de eğitim programları başlatıldı.

 

İLK EĞİTİMLER HİJYEN VE ARICILIK 

Yöre halkını bilinçlendirerek, kişisel ve mesleki gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla OPET, Marmaris Halk Eğitim Merkezi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi iş birliği çerçevesinde kapsamlı bir eğitim programı hazırlandı. OPET tarafından yenilenen Bayır Köyü Muhittin Çoban Ortaokulu’ndaki eğitim salonunda ilk olarak ‘’Gıda ve Su Sektöründe Hijyen konularında, 35 kişinin katılımıyla 8 saatlik bir eğitim düzenlendi. 

 

Ardından Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Rahşan İvgin Tunca tarafından verilen ve Menteşe Tarım ilçe Müdürlüğü’nden Ziraat Mühendisi Süleyman Kurnaz’ın da destek olduğu arıcılık eğitimi gerçekleştirildi. 2021 yılındaki orman yangınları sonrası yörede çam balı üretiminin sekteye uğramasından dolayı arı yan ürünleri; Apilarnil, arı ekmeği, polen, propolis, arı sütü, koloni destek sistemi, paket arıcılık gibi pek çok konuda bilgi verildi. Eğitime katılan 30 kişiye katılım belgesi verilerek arıcılık faaliyetinde kullanılan ekipman hediye edildi.

 

MARMARİS HALK EĞİTİMİ MERKEZİ BAYIR KÖYÜ’NDE YENİ KURSLAR AÇIYOR 

Köyde yeni başlayacak olan kurslar ise; 120 saat İngilizce, 130 saatlik dekoratif tablo yapımı, 126 saatlik takı yapımı ve 240 saatlik su kabağı süsleme olmak üzere toplam 4 ayrı konuda planlanıyor. Eğitim programının ilerleyen süreçlerinde el sanatlarından, hayvancılığa kadar pek çok farklı dalda kurs açılmaya devam edecek. Ayrıca doğal afetlere yönelik bilinçlendirme çalışmaları oluşturmak için afet eğitimleri verilecek. 

‘’DOĞAYA, İNSANA VE TOPLUMA HİZMET ÜÇGENİNDE PROJELERİMİZİ YÜRÜTÜYORUZ’’

 

Eğitimlerin bölgenin kalkınmasında önemli bir rol oynadığına dikkat çeken OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk “Topluma hizmet eden sosyal sorumluluk projeleri geliştirerek, insanımızın yanında olmak en önemli değerimiz. Çünkü biz OPET olarak işin öznesine insanı koyuyor, doğaya, insana ve topluma hizmet üçgeninde projelerimizi yürütüyoruz. Doğaya Saygı projemiz kapsamında tüm kurum ve kuruluşlarla, orman yangınlarında zarar gören Bayır, Çökertme, Gökbel, Bozalan ve Otmanlar köylerinde fiziksel değişimlerle köylerimizin özelliklerini koruyarak yeni bir çehreye kavuşturuyoruz. Bundan sonraki en önemli aşama ise bölgenin sosyoekonomik olarak kalkınmasını sağlamak. Bu nedenle sürdürülebilir kalkınmayı hedefleyen eğitim programları başlattık. Üniversite ve Halk Eğitim Merkezleri ile kişisel eğitimden, mesleki eğitimlere kadar pek çok konuda kurslar planladık. Bu kurslar sonucunda bölge halkının farkındalıklarını arttırırken, mesleki eğitim kurslarıyla yeni geçim kaynakları yaratarak köylerimizin sürdürülebilir ekonomik kalkınması için çalışıyoruz. Burada da başarılı sonuçlara imza atacağımıza inanıyorum” ifadelerini kullandı.

 

Doğaya Saygı Projesi kapsamındaki çalışmalar; OPET’in koordinasyonunda Muğla Valiliği, Marmaris Belediyesi, Kaymakamlık, Tarım ve Orman Müdürlüğü, Karayolları Müdürlüğü, Doğa Koruma ve Milli Park Müdürlüğü, Kültür Turizm Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, Milli Emlak Müdürlüğü, Orman Bölge Müdürlüğü, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, AFAD ve Müftülük gibi kurum ve kuruluşlarla iş birliği ile devam ediyor. 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0252 412 2141