• BIST 11134.08
  • Altın 2620.26
  • Dolar 33.0781
  • Euro 36.2767
  • Muğla 26 °C
  • İzmir 30 °C
  • Aydın 26 °C
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 20 °C

Kabus

Zeki SARIHAN

Birçok gün yaptığım gibi sabah gazetelerini okuyordum. Karşımda bir haber kanalı da açıktı.

 

Gece uykumu alamamış olacağım ki dalmışım.

Bir kâbus görmeye başladım!

 

Komşu ülkelerden biri, Türkiye topraklarından bir kısmını işgale hazırlanıyordu. Tanklarını, toplarını, hava araçlarını sınıra yığmıştı. Yer yer sınırdan içeriye de girmişti! Emperyalist ülkelerin müdahaleleri yüzünden Türkiye bir süredir güçsüz düşmüş ve ne yazık ki topraklarının tümünü koruyamıyormuş…

 

Güzel yurdumun başka ülkeler tarafından işgale uğraması ne kadar acı bir durumdu! Buna nasıl katlanacaktık?

 

Kâbus devam ediyordu…

 

Ben sanıyordum ki, Türkiye’ye askerî müdahalede bulunmaya hazırlanan o komşu ülkenin halkı, hükümetlerine “Dur! Ne yapıyorsun? Çıldırdın mı?” diyecekler, onun elini tutacaklar ve kendi ülkelerini de böyle haksız bir konuma düşmekten alıkoyacaklardı.

Fakat hayır! O ülkenin hükümet sözcüleri, çok doğal bir şey yapıyorlarmış gibi açıklamalarda bulunuyorlar, savaşı övüyorlar, bunu ülkeleri için bir hak olarak görüyorlardı.

 

Sırtlarını kuvvetli bir yere dayadıkları anlaşılan ve “Güvenlik uzmanı” sıfatını kullanan birkaç kişi ekrana sıralanmış sunucunun sorularına yanıt veriyorlardı. Biri saçlarını arkadan top yapıp lastikle bağlamıştı. Hükümetlerinin bu eylemini savunuyorlar, sadece “Şuradan değil de falan yerden girersek, daha iyi olur” gibi görüşler ileri sürüyorlardı! İçlerinde müdahaleye karşı çıkan yoktu! Demek ki bu gibi işler için yetiştirilmişlerdi…

Dahası, komşu ülkenin ordusunun gireceği bölgede yaşayan halk, İç Anadolu’ya doğru sürülecek, yerlerine eğitilip donatılmış olanların başlarında bulunduğu sığınmacılar yerleştirilecekti. Ülkemizde yabancı denetimi altına alınacak o bölgede köyler, kentler kurulacaktı. Orada artık yabancı bir bayrak dalgalanacaktı! Ülkem resmen bölünmüş olacaktı.

 

Kâbus devam ediyordu!

 

Bunun kötü bir rüya olduğunu düşündüm. Bir an önce uyansam da gerçek olmadığını görsem diyordum. Üzerime bir Goncolos binmiş, elimi koşumu bağlamış gibiydi. Kıpırdayamıyordum. Nefes almakta güçlük çekiyordum!

 

Bir süre sonra elimde tuttuğum gazetenin yere düşmesiyle uyandım! Gerçekten karşımdaki tv ekranında yorumcular konuşuyorlardı. Gerçekten de bir ülkenin komşu bir ülkeye müdahale hazırlıkları konuşuluyordu. Fakat ben yanlış bir rüya görmüşüm. Toprakları işgale uğrayacak ülkenin Türkiye olmadığını öğrenince korkunç kâbus sona erdi…

 

Allah göstermesin…Ya işgale uğrayacak olan benim ülkem olsaydı! Neler hissederdim? (7 Ekim 2019. Yeniden: 13 Haziran 2022)

 

zekisarihan.com

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0252 412 2141