03 Haziran 2020 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Stratonikeia Antik Kenti'ni tur rehberleri tanıtacak
03 Şubat 2014 Pazartesi 16:53

Stratonikeia Antik Kenti'ni tur rehberleri tanıtacak

Muğla Rehberler Odası üyeleri, Karia bölgesinin en önemli kentlerinden, Anadolu'nun yerli halkı olan Karialılar ve Leleglere ait yerleşim yeri Stratonikeia Antik Kenti'ni gezerek çalışmalar hakkında bilgi aldı- Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkan

Muğla Rehberler Odası üyeleri, Karia bölgesinin en önemli kentlerinden, Anadolu'nun yerli halkı olan Karialılar ve Leleglere ait yerleşim yeri Stratonikeia Antik Kenti'ni gezdi.

Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, rehberlere antik kentte yürütülen çalışmalar hakkında bilgi vererek, Karia bölgesinin en önemli kentlerinden ve Tunç döneminden Cumhuriyet dönemine kadar adından söz ettiren Stratonikeia Antik Kenti'nin turizme kazandırılması gerektiğini söyledi.

Söğüt, Stratonikeia Antik Kenti'nin Helenistik, Roma, Bizans, Anadolu beylikleri, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde de önemini sürdürdüğünü, dünyanın en büyük mermer kentleri arasında yer alan antik kenti ziyaret eden turist sayısında her yıl artış yaşandığını kaydetti.

Kentte yapılan kazı çalışmalarında her yıl önemli verilere ulaştıklarını vurgulayan Söğüt, şöyle konuştu:

"Antik kentte çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. Laboratuvar çalışmalarımız devam ediyor. Kente ilgi her geçen gün artıyor. Eskiden bin kişinin gelmediği Stratonikeia Antik Kenti'ni geçen yıl yaklaşık 7 bin kişi gezdi. Bakanlığımız buraya ciddi anlamda önem veriyor. Stratonikeia Antik Kenti yeni ören yeri statüsüne giren yerlerden biri oldu. Bütüncül anlamda halkımızla burayı hem sahiplenelim hem koruyalım hem de tanıtalım istiyoruz."

Kent içerisindeki tarihi evlerin Muğla Valiliği katkıları ile restore edildiğine işaret eden Söğüt, "Toprak altından yeni bulgular her geçen gün, gün yüzüne çıkarılıyor. Bu yıl Roma Hamamı, tapınak terasındaki sütunlarda kazı çalışmalarımız devam edecek. Kentteki Osmanlı dönemi köy meydanı ile ilgili çalışmalarımız da bu yıl da devam edecek" dedi.

Antik kentin tanıtımında tur rehberlerine önemli görevler düştüğünü dile getiren Söğüt, yapılan çalışmaların ve kentin tanıtımında tur rehberlerinin önemli bir görevi yerine getirdiğini ifade etti.

Muğla Rehberler Odası Başkanı Serkan Molvalı ise Muğla'da ikamet eden ve aktif rehberlik yapan 400 üyeleri bulunduğunu söyledi.

Tur rehberlerine bölgedeki tarihi ve kültürel dokuları tanıtmayı amaçladıklarını vurgulayan Molvalı, bu kapsamda üyelerinin bölgedeki önemli yerleri tanıyarak tanıtmalarını istediklerini kaydetti.

Muhabir: Durmuş Genç
Yayınlayan: Hızır Hacısalihoğlu

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ