10 Ağustos 2020 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rusya türkiyenin krizden etkilenmediğini açıkladı.
25 Aralık 2008 Perşembe 10:48

Rusya türkiyenin krizden etkilenmediğini açıkladı.

Rus İnterfax Haber Ajansı Küresel Mali Krizin Türkiye'de Etkisinin En Düşük Seviyede Olduğunu, 2001 Yılında Yaşanan Kriz Nedeni ile Ankara'nın Krize Karşı Dayanıklılık Gücünün Geliştiğini Yazdı.

            Rus İnterfax haber ajansı küresel mali krizin Türkiye'de etkisinin en düşük seviyede olduğunu, 2001 yılında yaşanan kriz nedeni ile Ankara'nın krize karşı dayanıklılık gücünün geliştiğini yazdı. Rusların yoğun bir şekilde turizm amacı ile gittikleri Türkiye sahillerinde gayrimenkul alımına başladıklarını kaydeden ajans, "Küresel kriz Türkiye'yi etkilemedi." yorumunda bulundu.
Türkiye'nin krize karşı hazırlıklı olduğuna işaret eden ajans son beş yılda yüzde 7'lere varan büyümeye dikkat çekti. Rusların Bulgaristan, İspanya, Karadağ ve Türkiye'de gayrimenkul alarak buraları ikinci vatanları haline getirdiği kaydedilen haberde, "Türkiye'de emlak piyasası oturmaya başladı. 2008 yılında sahil bölgelerinde emlak fiyatları yüzde 20 arttı. Ruslar bu bölgede yoğun emlak alıyor. Türkiye umut verici bir ülke." denildi.


Diğer ülkelere göre Türkiye'nin daha avantajlı olduğunu yazan Rus haber ajansı, "Hiç kuşkusuz ki Türkiye rekabet konusunda daha avantajlı. Burada uzun plaj mevsimi, ülkeye giriş vizesinin kolaylıkları ve ucuz gayrimenkuller Türkiye'yi daha cazip hale getiriyor. Rus uzmanlar, Rusya vatandaşlarının Türkiye'nin Bodrum, Alanya, Antalya ve çevresinde bulunan Belek, Side, Kemer gibi yerlerde gayrimenkullere ilgi duyduklarını belirtti.

İnterfaks'a konuşan Alanya Valisi Hulusi Doğan, Alanya ve çevresinde Rusların gayrimenkul almaya devam ettiğini söyledi. Vali Doğan, "Daha önceleri burada genellikle Almanlar gayrimenkul alıyorlardı. Şimdi Ruslar daha çok ilgi gösteriyor. 2007'e göre Rusların gayrimenkul alma oranı iki kat arttı. Geçtiğimiz yıla kıyasla Alanya'da gayrimenkul alan Rus vatandaşlarının sayısı yüzde yüz artmış durumda. Bugün Alanya'da yaklaşık 20 bin yabancı vatandaşın gayrimenkulü var. Bunların bin 200'ü Rusya vatandaşlarına ait." diye ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ