09 Ağustos 2020 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KORKUTAN DENEYe korsan saldırı
16 Eylül 2008 Salı 21:40

KORKUTAN DENEY'e korsan saldırı

CERN bilgisayar programları, bilgisayar korsanları tarafından ele geçirilmeye çalışıldı.

Büyük Hadron Deneyi'nin yapıldığı Cenevre'deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nin (CERN) bilgisayar programları, bilgisayar korsanları tarafından neredeyse ele geçirilecekti.

Yunan 'hacker'ların büyük deneyin yapıldığı araştırma merkezini çökertmek için planladığı saldırı, CERN'e gönderilen elektronik postalarla gerçekleşecekti. Yetkililer, deneyin yapıldığı günden bu yana 1.4 milyon adet elektronik posta aldıklarını bunların yüzde 98'inin spam mail olduğunu, saldırılara karşı sistemin zaten hazırlıklı olduğunu söyledi. CERN'deki bilgisayar sistemine elektronik posta yoluyla giren hackerlar sadece bir dosyaya zarar verebilmiş. Durumu kısa sürede farkeden yetkililer önlem almış, ancak saldırılara hazır olmaları gerektiğini düşünüyorlar.

Kendilerini 'Greek Security Team' olarak tanıtan hacker grup, 110 güvenlik sistemiyle korunan programı tam çözemeden yakayı ele vermiş. CERN'den James Gillies “Birileri, yaptığımız işin başarısına gölge düşürmek için bunu yaptı. Bilgisayar programlarımızın zayıf olduğunu ispat etmeye çalıştı ama başarılı olamadı” dedi. Korsanlar, amaçlarının CERN'e zarar vermek, deneyleri protesto etmek, merkezi çökertmek olmadığını sadece, en gelişmiş teknolojiyle çalışan kurumların bile bilgisayar programlarında boşluklar olduğunu göstermek istediklerini söyledi.

Hacker'lar, “Pantolonlarınızı şimdi indiriyoruz, daha büyük panik yaşayıp çırılçıplak kaldığınızda saklanmaya çalışmayın” şeklinde bir mesaj bıraktı. Yetkililerse ilk anda saldırının Amerika'nın işi olduğunu düşünmüş. (Radikal)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ