05 Temmuz 2020 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
iPhoneun  Türkçesi yok,  havası çok!
29 Eylül 2008 Pazartesi 14:43

iPhone'un Türkçesi yok, havası çok!

Uzun zamandan bu yana Türkiye'ye gelişi beklenen iPhone'un resmi satışı başladı. İlk bakışta birçok eksiği bulunan cihaz, yeni nesil özellikleriyle ilgi çekiyor.

Uzun zamandan bu yana Türkiye'ye gelişi beklenen iPhone'un resmi satışı başladı. İlk bakışta birçok eksiği bulunan cihaz, yeni nesil özellikleriyle kullanıcıların ilgisini çekmeyi başarıyor.

Apple'ın müzikçalar (iPod), cep telefonu ve internet özelliklerini bir arada sunduğu iPhone 3G adlı cihazı (“ayfon” diye okunuyor) Türkiye'de piyasaya çıktı.

Vodafone ve Turkcell'in satışını yaptığı iPhone'un iki farklı modeli var. Bunlar 8GB'lık hafızaya sahip olan siyah renkli iPhone ile 16 GB'lık beyaz renkli ürün. İki model arasında renk ve hafıza kapasitesi dışında farklılık yok.
Türkiye'de piyasaya çıkan cihazlar 12.3 milimerte inceliğinde, 136 gram ağırlığında olan iPhone 3G modelleri. Yeni modeller her an her yerde hızlı internet bağlantısı için 3G (üçüncü nesil) destekli olmasına karşın Türkiye'de bu şebeke bulunmadığından 3G özelliğini kullanmak mümkün olmuyor.

İngilizce öğretiyor!
Yaklaşık bir haftadan bu yana Vodafone'un Türkiye'de satışa çıkardığı iPhone 8GB modelini test ediyorum. İşte haftalık Apple iPhone 3G izlenimleri...

Türkiye'den satın alınan iPhone, kutusu açılarak, hat takıldıktan sonra direkt olarak çalışmıyor. Operatör tarafından gün içinde aktif hale getirilmesini beklemek gerekiyor. Cihaz bu işlemin ardından kullanılıyor.
iPhone'u kullanmaya başladığınızda Türkçe destekli olmadığını göreceksiniz. Telefon açıldığında 'İngilizce' menü ile birlikte geliyor.
'Slide to unlock' (kaydırarak kilidi aç), 'phone' (telefon), 'text' (SMS), 'settings' (ayarlar), 'app store' (uygulama mağazası) gibi menü başlıkları tüketicilerin en çok kullanacağı bölümler arasında yer alıyor.

Kredi kartı şart
Bunun yanı sıra iPhone'un başta ABD olmak üzere satıldığı ülkelerde yoğun ilgi görmesinin en önemli sebebi olan 'uygulama mağazası'na giriş için Apple'ın online müzik mağazası iTunes üyesi olmanız gerekiyor.
iTunes programını bilgisayara yükledikten sonra üyelik işlemini yapabiliyorsunuz.

Üyelik için kredi kartı bilgilerinizi sisteme girmeniz gerekiyor. Ardından da yüzlerce iPhone uygulamasına ulaşabiliyorsunuz. 1 dolardan 500 dolara kadar birçok programı bu sayede yüklemeniz mümkün oluyor.
Elbette 'ücretsiz' onlarca uygulamayı da cihaza yükleyebilirsiniz. Yükleme işlemini bilgisayar veya direkt olarak iPhone üzerinden yapabilirsiniz. Bunun için Wi-Fi bağlantısı kullanmanız gerekiyor.

Cihazdaki iTunes uygulamasını kullanarak albüm-şarkı satın almanız ise Türkiye'den aldığınız kredi kartıyla mümkün olmuyor. Bunun sebebi ise telif hakları olarak açıklanıyor.

iPhone 3G ile neler yapamazsınız?

Apple'ın yeni nesil mobil iletişim cihazı iPhone çılgınlığı nihayet Türkiye'de. Sahip olunması bir prestij göstergesi haline gelen ülkemiz için pahalı bu oyuncağın hep iyi taraflarını okudunuz. Şimdi eğri oturup doğru konuşacağız. İşte iPhone ile yapamayacağınız şeyler!  

 * iPhone'a Apple'ın izin vermediği uygulamaları yükleyemezsiniz. Yükleseniz bile Apple cebinizdeki iPhone'dan o yazılımı ne kadar para ödemiş olursanız olun siler atar.

  • iTunes yazılımını kullanmadan iPhone'a müzik yükleyemezsiniz. iPhone'a yasal olarak sadece iTunes'un müzik marketinden satın aldığınız müzikleri yükleyebilirsiniz.

iTunes'tan müzik satın alabilmek için ABD'den alınmış bir kredi kartı kullanmak zorundasınız. Türkiye'den alınan kredi kartları ile müzik albümü satın alamazsınız.

  • Pili bozulduğunda pilini çıkarıp, yerine yenisini takamazsınız. Çünkü iPhone'da piller cihaza sabitlenmiş durumda. Apple, pil yerine iPhone'u değiştirmenizi öneriyor.

iPhone'la Türkiye'de üçüncü nesil mobil iletişim (3G) hızında internete bağlanamazsınız. Bu kez kusur iPhone'da değil. iPhone'da 3G var ama Türkiye'de yok.

iPhone'u garanti kapsamı dışına çıkaracak müdahaleler yaptırmadan Türkçe bir menü ile kullanamazsınız. Çünkü Türkiye'de satılan iPhone'lardaki menüler İngilizce.

  • Bluetooth'la başka bir cep telefonu ya da bilgisayara dosya aktarımı yapamazsınız. iPhone'un 'bluetooth' özelliğini sadece 'bluetooth' kulaklıkla kullanabilirsiniz.

Vodafone'dan alacağınız iPhone 3G'yi başka bir operatörün SIM kartıyla kullanamazsınız. Turkcell'den aldığınız ürünleri ise önce Turkcell'de aktivasyon yaptırmak şartıyla istediğiniz operatörde kullanabilirsiniz.

  • iPhone'u garanti kapsamı dışına çıkaracak kırma işlemini yaptırıp, üçüncü parti bir yazılım kullanmadan MMS (multimedya mesaj) gönderemezsiniz.  
  • Teknolojinin temel kavramlarından biri olan 'Kopyala-Yapıştır'ı dolarlar saydığınız iPhone'da yapamazsınız. Her şeyi, örneğin şifre tekrarlarını defalarca yazmak zorundasınız.
  • İnternet sayfalarını dolaşırken, Flash'la hazırlanmış bölümleri göremezsiniz. Çünkü iPhone'daki Safari adlı web tarayıcısı Flash'ı hala desteklemiyor.
YORUMLAR
iphone tamiratı mümkün
mustafa baysal
iphone hakında yazılanların aksine iphone cep telefonunda pil degişimi ekran dokunmatik degişimi cok kolay ve basit ben yaklaşık 1 yıldır iphone cep telefonu kulanmaktayım darbe sonucu ekranımı kırdım izmirde oturdugum icin netten izmir iphone servislerini araştırdım ve cankayada dijitalcepservis diye bir firmada 30 dakkika gibi kısa bir sürede cihazımı onarıp eskisinden iyi bir durumda bana teslim etiler bu hizmetlerinden dolayı cok memnun oldum
yardım isteyen arkadaşlara bu firmayı öneririm
17 Temmuz 2009 Cuma 00:33
88.242.182.118
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ