28 Mayıs 2020 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Googlea Türk icadı rakip !
21 Eylül 2008 Pazar 12:55

Google'a Türk icadı rakip !

Google'a karşı iki Türk tarafından hazırlanan "attabot.com" arama motoru beta yayınına başladı.

Geçtiğimiz günlerde Beta yayınına başlayan Attabot.com, Web 2.0'ın olanaklarıyla arama motoru işlevlerini bir araya getiren bir web portalı... Attabot.com web arama motoru, e-posta hesabı, çevrimiçi Türk Dil Kurumu sözlüğü ve Redhouse sözlük gibi hizmetleri tek adreste topluyor. Bunun yanında kullanıcıların aradıkları kelimelere göre birbirlerine ulaşmasını sağlayan Ortak Arama, kullanıcılarının aramalarının sonuçlarının kaydedilebilmesini sağlayan AttaRez ve çeşitli kaynaklardan topladığı güncel haberleri görüntüleyen Haber bölümü gibi kendine özgü işlevlerle de dikkat çekiyor.

Portalın kurucu ortağı Seyfi Erol, Attabot'u "Hayatı kolaylaştıran sayısal platform" olarak tanımlıyor. Attabot fikrini üç yıl önce Amerika'da internet projeleri hazırlarken şirket ortaklarından Ömer Kurt ile birlikte geliştirdiklerini söyleyen Seyfi Erol portalın ortaya çıkışını şöyle anlatıyor: "İnternette bilgilere ulaşmak çok önemli. Bununla birlikte Web 2.0'ın getirdiği etkileşim, insanların internetten daha fazla yararlanmasını sağladı. Attabot fikri de buradan ortaya çıktı. İnsanların günlük hayatlarında kullanabilecekleri bir platformun yanına birçok internet aracının da eklenmesiyle büyük bir portal projesine dönüştü. Şu anda şirketimizde on kişi çalışıyor ve tasarım, kod yazma, test süreçlerini kendimiz gerçekleştiriyoruz. İnternetin olanaklarını kullanarak Amerika ve İstanbul'da ortaklaşa çalışıyoruz."

Kelimelerin dünyası
Attabot'ta ücretsiz hesabınızı açarken sizi internette temsil edecek kelimeleri belirlediğiniz eğlenceli bir üyelik sürecinden geçiyorsunuz. Hava, Toprak ve Su başlıkları altında sosyal yaşamınız, sevdiğiniz şeyler ve mesleki yaşamınızla ilgili size sunulan kelimeleri seçiyor ve Attabot ekibinin deyimiyle internetteki "dünyanızı", yani sanal kişiliğinizi oluşturuyorsunuz. Attabot kullandıkça aradığınız kelimeler de havuza eklendiğinde dünyanız da gelişiyor. Sizinle aynı beğenileri taşıyan veya aynı mesleki ilgileri olan insanlar da bu kelimeleri arıyorsa onlarla buluşmuş oluyorsunuz.

Hesap oluştururken önce gerçek ad ve soyadınız ve kişisel bilgilerinizi içeren bir profil oluşturuyorsunuz. Her kullanıcının on adede kadar profil oluşturma hakkı bulunuyor. Örneğin; birinci profilinizi mesleki yaşamınızda kullanırken, diğer profillerinizde hobilerinizi paylaşabiliyorsunuz. Siteye üye olduktan sonra diğer profillerle ortak çalışan, attabot.com uzantılı bir e-posta hesabınız oluyor. Sınırsız saklama kapasitesi sunan ve POP3 destekli bu hesabı günlük e-postanız olarak ve diğer Attabot üyeleriyle haberleşmek için kullanabiliyorsunuz. Attabot üyeliğiniz ile birlikte bir web sayfanız da oluyor. Bu sayfada sizinle ilgili bilgiler yer alıyor. Artık internette biri sizi aradığında hem Attabot hem de Google sonuçlarından bu sayfadaki bilgilere ulaşabiliyor. Her profil için de web sayfası oluşturulabildiğiniz için sosyal veya mesleki ilgilerinizi ön plana çıkaran farklı sayfalar yapabiliyorsunuz.

Kurumsal kullanıma uygun
Seyfi Erol, Attabot'un kurumsal kullanıcılara sağladığı yararlara da dikkat çekiyor: "Attabot'un en iyi yönü kurumların da ücretsiz bir hesap oluşturarak kendilerini temsil edebilmeleri. Kurumlar, bireysel kullanıcılar ile aynı özelliklerden yararlanabiliyorlar. Attabot'un özellikle KOBİ'ler için ideal bir platform olduğunu düşünüyoruz. Birkaç dakikada şirketlerini internette temsil etmeye başlayabiliyorlar. Attabot ile şirketler Web 2.0'ın nimetlerinden yararlanabilecekler, CRM faaliyetlerinde bulunabilecekler. İleride Attabot'ta ürün aranabildiği gibi ürün de satın alınabilecek."

Attabot'ta tüm hizmetlerin ücretsiz olduğunu vurgulayan Seyfi Erol, "Hizmetinizle insanların hayatlarını kolaylaştırmayı iddia ediyorsanız ücret talep etmemeniz gerektiğine inanıyoruz. Bu yüzden gelir modelimizi reklamlar oluşturuyor. Hem varolan reklam kanallarını, hem de kendi geliştirdiğimiz ve bir kelimeye bağlı etkileşimli ağ üzerinden reklam yayınlama tabanlı ürünümüzü kullanacağız. Yakında insanların etkinliklerle ilgili bilgilere ulaşabilecekleri bir modülü hizmete sunmayı planlıyoruz. Uçak biletleriyle ilgili bir hizmet üzerinde çalışıyoruz" diyor ve ekliyor: "İnternette Türkçe bir arama yaptığınızda en doğru sonucu çıkarmak için en uygun içeriği sağlayan Sinema.com, Yemeksepeti.com gibi web siteleri ile işbirliği anlaşmaları yapıyoruz. Bu işbirlikleri ile daha fazla insana ulaşmayı hedefliyoruz. Hedefimiz Türkiye'de internete giren herkesin Attabot'u tanıyıp kullanması."

Şu anda Beta sürümüyle sadece Türkçe yayın yapan Attabot.com'un Eylül 2008 sonunda küresel sürümünün yayına girmesi planlanıyor. Bu sürümde temel özellikler aynı kalacak, ancak birkaç dilde sözlük gibi uyarlamalar olacak. Ayrıntılı bilgi için TIKLAYIN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın Çalışmalarını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
RÖPORTAJ