11 Temmuz 2020 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Esnafa 25 bin YTL kredi verilecek
14 Kasım 2008 Cuma 10:52

Esnafa 25 bin YTL kredi verilecek

Küçük işletmeleri küresel krizden korumak için harekete geçen hükümet, şimdi de kepenk kapatma noktasına gelen esnaf için kolları sıvadı.

Esnaf için bir kurtarma paketi hazırlayan hükümet, taksiciden bakkala kadar tüm esnafa 6 ay ödemesiz, sıfır faizli ve 18 vadeli 25 bin YTL'lik kredi verecek. Kurtarma paketi çerçevesinde, üretici esnafın “ortak” hareket etmesi de teşvik edilecek. Buna göre üretim tesislerini birleştirerek güç birliğine giden esnafa, 100 bin YTL'lik kredi verilecek. Hükümetin, esnafa can suyu sağlamak için hazırlıklarına başladığı Esnaf ve Sanatkarlar Değişim, Dönüşüm, Destek (3D) Strateji ve Eylem Planı, son aşamaya geldi. Önümüzdeki dönemde Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) ve Bakanlar Kurulu'nda son şekli verilecek eylem planı, yılbaşına kadar uygulamaya konulacak. 2 milyon esnafı ilgilendiren plan, tek başına ayakta kalmaya çalışan esnafın güç birliği yapmasını hedefliyor. Buna göre, benzer işleri yapan esnafın ortak tesisleri kullanması teşvik edilecek. Böylece, hem esnafın üretim maliyetleri azalacak hem üretim teçhizatı verimli kullanılmış olacak hem de bireysel işletme riski en aza inecek.

Kadınlar da unutulmadı

PAKETLE, kadın esnafın da desteklenmesi öngörülüyor. Buna göre, erkeklerde 25 bin YTL ile sınırlı olan kredi, kadın esnafta 30 bin YTL'yi bulacak.

AKŞAM

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ