11 Temmuz 2020 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ekonomik kirz tehdit ediyor
23 Kasım 2008 Pazar 21:01

Ekonomik kirz tehdit ediyor

Ekonomik Kriz Ortamında Tüm Kesimleri Olumsuz Etkileyen Stres, Toplumun Büyük Kısmının Ruh Sağlığını "Tükenmişlik Sendromu" ile Tehdit Ediyor.

EKONOMİK KRİZ RUH SAĞLIĞINA DA TEHDİT

Ekonomik Kriz Ortamında Tüm Kesimleri Olumsuz Etkileyen Stres, Toplumun Büyük Kısmının Ruh Sağlığını "Tükenmişlik Sendromu" ile Tehdit Ediyor.

Ekonomik kriz ortamında tüm kesimleri olumsuz etkileyen stres, toplumun büyük kısmının ruh sağlığını "tükenmişlik sendromu" ile tehdit ediyor.
Ankara Üniversitesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Abdülkadir Çevik, ekonomi ile psikoloji arasında yakın ilişki olduğunu, ekonomideki bozulmaların iş verenlerde ve çalışanlarda ruhsal ve bedensel problemlere yol açabileceğini belirtirken, son dönemde özellikle karar verme makamında bulunan insanların psikiyatristleri çok ziyaret etmeye başladığına işaret etti.


Çalışmalarının karşılığını alamayan kişilerde, mutsuzluğa bağlı olarak "tükenmişlik sendromu" ortaya çıktığını, bunun da ruh ve beden sağlığını olumsuz etkilediğini anlatan Çevik, tükenmişlik sendromu görülen kişilerde rastlanabilen diğer rahatsızlık belirtilerini ise "fizyolojik olarak uykusuzluk veya aşırı uyuma isteği, cinsel fonksiyon bozluklukları, yeme bozuklukları, kalp, damar, tansiyon şikayetleri, sebebi açıklanamayan bedensel ağrılar, ülser, romatizmal yakınlamalar, psikolojik olarak depresyon, kaygı, saplantı, güvensizlik, çabuk öfkelenme, alınganlık, kendini değersiz hissetme, aşırı temkinli olma durumları, ikili ilişkilerde bozulma ve intihar eğilimleri" olarak sıraladı.

Çevik, psikolojik sıkıntıların fizyolojik sıkıntılara dönüşebileceğine dikkat çekerek, çözülemeyen sorunların "facialara" yol açmaması için mutlaka psikiyatriste gidilmesi gerektiğini söyledi.

Tükenmişlik sendromuna karşı spor yapmayı da tavsiye ederken, "en azından açık havada yürümek gerekir" diyen Çevik'in, stresten kurtulmak için sıraladığı bazı tavsiyeler şöyle:

* Önemli kararlar verirken diğer yöneticilerle uzlaşma içinde olun. Kararların alınmasında sorumluluğun paylaşılması önemlidir.

* Planlı olun, kendinize zaman ayırın.

* Mesai dışında mesleki konuların dışında işlerle uğraşın. Kendinize bir hobi bulun.

* Ofisinizin iklimsel ve fiziki yönden konforuna dikkat edin. İyi olmayan çalışma şartları bireyin iş verimi düşürür. Konforlu bir ortamda çalışmak daha keyiflidir.

* Çalışan beyin, dinlenmiş beyindir. Hafta sonlarında 2 gün, en azından 1 gün tatil yapın.

* Uykusuzluktan, aşırı alkolden ve gece geç saatlerden sonra kafeinli içeceklerden uzak durun.

* Aldığınız gıdalara dikkat edin.

* Uyumadan 2-3 saat kadar önce yemek yemeyi kesin. Gece 21.00 veya 22.00'den sonra yemek yemeyin.

* Uyumadan önce ılık bir süt ya da su için.

* Uyumadan önce ılık duş alın.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ