03 Haziran 2020 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Alman araştırma gemisi Poseidon, Türkiye'de
28 Ekim 2013 Pazartesi 21:23

Alman araştırma gemisi "Poseidon", Türkiye'de

Finike açıklarındaki çamur volkanları üzerindeki metan hidrat yataklarında araştırma yapacak gemi, deniz dibi haritalaması da yapacak

Almanya'nın önemli bilimsel araştırma gemilerinden "Poseidon", Akdeniz'de çamur volkanları üzerindeki metan hidrat yataklarında araştırma yapmak üzere Türkiye'ye geldi.

İzmir Limanı'na demirleyen gemide, Bremen Üniversitesi Deniz ve Çevre Bilimleri Merkezi (MARUM) ile Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknoloji Enstitüsü'nün birlikte yapacağı araştırma programı öncesi İzmir protokolüne resepsiyon verildi.

Almanya'nın İzmir Başkonsolosu Margit Haberle, resepsiyonda yaptığı konuşmada, geminin ziyaretinin 2014 Türk-Alman Bilimsel Yılı'nın ön elçisi olarak değerlendirilmesi gerektiğini, bu yıl iki ülke arasında bilimsel işbirliğinin güçlendirilmesinin hedeflendiğini belirtti.

Haberle, "Deniz temel araştırmaları konusunda Türk-Alman işbirliğinde yeni bir sayfa açıyoruz" dedi.

Vali Yardımcısı Mustafa Harputlu ise Almanya'nın Türkiye için kadim dost olduğunu, pek çok alanda olduğu gibi bilimsel alanda yapılacak işbirliğinin de memnuniyet vereceğini ifade etti.

- "Türkiye metan hidrat zengini"

Resepsiyon sonrası AA muhabirine açıklamalarda bulunan MARUM Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Gerhard Bohrmann, dünyada alternatif enerji kaynakları arasında gösterilen metan hidrat açısından Türkiye karasularının zengin olduğunu, çamur volkanları üzerindeki oluşumların enerjiden, farklı yaşam sistemlerine, tsunamiden küresel ısınmaya kadar çok geniş bir alanı ilgilendiren sonuçlarının olduğunu söyledi.

Bu konudaki bilgilerin henüz çok kısıtlı olduğunu kaydeden Bohrmann, 15 Alman bilimsel araştırma gemisinin en eskisi olan "Poseidon"un bir süredir çamur volkanları üzerinde araştırmalar yürüttüğünü kaydetti.

Araştırmaların henüz başlangıç düzeyinde olduğuna işaret eden Bohrmann, 3 haftalık araştırma programı kapsamında gemide bulunan insansız araştırma aracı "MARUM-SEAL"in 2 bin metrelerde deniz dibi incelemeleri yapacağını bildirdi.

- "Geleceğin enerji kaynağı olabilir"

DEÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Günay Çifçi ise MARUM ile 2004 yılında Karadeniz'de başladıkları gaz hidrat araştırma çalışmalarının Akdeniz'de devam edeceğini, program kapsamında Finike-Kıbrıs arasında Türkiye karasularındaki çamur volkanlarının araştırılacağını söyledi.

İnsansız araştırma cihazının çamur volkanları ve gaz hidratları ile bu hidratları yiyerek beslenen bakterileri inceleyeceğini anlatan Çifçi, şöyle konuştu:

"Gaz hidrat aslında sıkıştırılmış doğalgazdır. Yüksek basınç ve düşük sıcaklıkta doğalgazın katı halde bulunmasıdır. Bunun diğer ismi yanan buzdur. Gaz hidrat bizim için neden önemlidir ? Öncelikle metan gazı bir enerji kaynağıdır. Geleceğin enerji kaynağı olabileceği değerlendirilmektedir. Bu konuda araştırmalar henüz devam ediyor. Ayrıca bu gazın atmosfere karışması nedeniyle sera gazı etkisi vardır. Küresel ısınmayla doğrudan ilişkisi vardır. Ayrıca bu hidratların heyelan ve tsunami etkisinin olduğu da tartışılıyor. Bu programda yapılacak araştırma ise metan hidratla beslenen bakteriler ve bu kaynakların iklim üzerindeki etkilerine yöneliktir."

Muhabir: Tolga Albay
Yayınlayan: Mehmet Yılmaz Güldaş

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ