16 Temmuz 2020 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
4 işletmenin borcu 2,5 milyon TL
28 Mayıs 2009 Perşembe 13:34

4 işletmenin borcu 2,5 milyon TL

Marmaris Armutalan İçmeler ve Beldibi Belediyeler Birliği, (Mariç Belbir) 4 işletmeden 2,5 milyon TL alacakları olduğunu açıkladı.

Konu hakkında yazılı bir açıklama yayımlayan Mariç Belbir yönetimi, borçlu işletmelere yapılan her türlü uyarı ve yasal başvuruya rağmen, tahsilatı henüz gerçekleşmediklerini kaydetti. Söz konusu işletmelerin suları, tebligat tarihinden itibaren 7 gün içerisinde kesileceğinin bildirildiği açıklamada şu sözlere yer verildi:

“Birliğimize üye belediyelerin (Marmaris-Armutalan-İçmeler-Beldibi) sınırları içerisinde yer alan ve turizm faaliyetlerinde bulunan bazı işletmelerin birliğimize birikmiş su borçları bulunmaktadır. Özellikle 4 işletmenin kurumumuza olan toplam borcu 2,5 Milyon Lira'yı (eski para ile 2,5 trilyonu) aşmıştır. Kurumumuzca borçlu işletmelere yapılan her türlü uyarı ve yasal başvuruya rağmen, borçların tahsilâtı henüz gerçekleşmemiştir.

Birliğimiz bir kamu kuruluşudur ve 35 binden fazla aboneye hizmet vermektedir. Birliğimizden hizmet alan haneler ve tüm işletmeler, bu hizmetin karşılığında fatura edilen borçlarını düzenli olarak öderken, bazı işletmelerin ısrarla borçlarını ödememeleri diğer abonelerimize yapılan bir haksızlıktır.

Borçlarını ödemeyen işletmelerin suları daha önce defalarca kesilmiştir. Bu uygulama ya işletme sahipleri tarafından kaçak su kullanarak delinmiş, ya da işletmeler artezyen (yeraltı) suyu kullanmaya başlamışlardır. Birliğimiz sadece abonelerine temiz su sağlamakla yükümlü değil, aynı zamanda atık suların arıtılması ile de yükümlü olduğu için, artezyen suyu kullanmanın hiçbir ücrete tabi olmadığı düşünülmemelidir.

Birliğimiz tarafından birikmiş su borçlarını ödemeyen kimi işletmelere uygulanan su kesintileri de işletme sahipleri tarafından basına yanlı bir biçimde aktarılmaktadır. En küçük haneden itibaren tüm işletmeler kullandıkları suyun borcunu öderken, su borcunu ödemeyen ve bu sebepten dolayı suyu kesilen işletmeler ise borçlarını ödememeyi sanki bir hak gibi görerek sularını kestiği için Mariç-Belbir'i suçlamakta ve hatta turistleri de kullanarak kendilerini aciz durumda göstermeye çalışmakta ve bunu basın önünde bir gösteriye çevirmekte sakınca görmemektedirler.

Birliğimize borcu bulunan işletmelerle ilgili Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'ne (TURSAB) ve Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği'ne (GETOB) gerekli uyarı yazıları yollanmış ve senelerdir borçlarını ödemeyen bu işletmelerle ilgili yasal yollara başvurulmuştur. Fakat bu işletmeler kaçak su veya artezyen suyu kullanarak faaliyetlerine devam etmekte, kazanç sağlamakta ama borçlarını ödememektedirler. Borçlu işletmelerin suları, tebligat tarihinden itibaren 7 gün içerisinde kesilecektir. İşletmenin artezyen suyu kullanması halinde ise, atık sularının işletmelerinde arıtıldığına dair belgelerini 30 gün içerisinde birliğimize getirmeleri istenecektir.

Yukarıda belirtilen süreler içerisinde yükümlülüklerini yapmayan işletmelere, birliğimizce verilen tüm hizmetler durdurulacaktır. Bölgemizin turizm bölgesi olması ve turizm sezonu nedeniyle işletmelerde konaklayan muhtemel ziyaretçilerin yapılacak işlemlerden zarar görmemesi için gerekli tedbirlerin alınması önemle duyurulur.”

YORUMLAR
almazsanız ben de paramı geri isterim
vatandaş susmamalı
kıt kanaat geçinen, su parası ödemekte zorlanan bir vatandaş olarak 2,5 miluyon lirayı tahsil etmezseniz ben de size ödediğim su paralarını geri isterim. hakkımı da helal etmem
28 Mayıs 2009 Perşembe 18:21
88.243.131.195
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ