• BIST 2.434,36
  • Altın 964.455
  • Dolar 16.395
  • Euro 17.5414
  • Muğla 24 °C
  • İzmir 26 °C
  • Aydın 26 °C
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 18 °C

Öğrencilerimizi Yeni Yaşamlarına Uğurluyoruz

Öğrencilerimizi Yeni Yaşamlarına Uğurluyoruz
Geçtiğimiz yıl Covid-19 pandemisi dolayısıyla düzenlenemeyen mezuniyet törenleri bu yıl pandemi önlemleri dikkate alınarak yüz yüze gerçekleştiriliyor.

 

 

 

 

 

2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı mezunlarının da davet edildiği mezuniyet törenleri, yerleşkelerde büyük bir coşku ve sevinçle devam ediyor.

Törenlere, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Sırrı Sunay Gürleyük, Prof. Dr. Ali Bayrakdaroğlu, Prof. Dr. Artay Yağcı, Üniversitemiz Genel Sekreteri ile birlikte Daire Başkanları ve personeli de katıldı.

Üniversite Teknoloji Fakültesi, 2019-2020 ve 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılında mezun olan öğrencileri için Mezuniyet Töreni düzenledi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Sınır ve öğrencileri Diğdem Güvenç ile Onur Çiftçi’nin sunduğu müzik dinletisi ile devam etti.

Ardından Teknoloji Fakültesi birincisi Bilişim Sistemleri Mühendisliği öğrencisi Özlem Akbaba, mezun öğrenciler adına konuşma yaptı.

Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hilmi Toker’in konuşmalarının ardından Üniversite Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek öğrencilere seslendi.

Rektör Çiçek, mezun öğrencilere temiz teknoloji üreten mühendisler olmaları temennisinde bulunarak, “Sizler dünyamızı ve insan yaşamını daha yaşanılabilir kılarken diğer canlılara ve ekolojik dengeyi her daim göz önünde bulundurmalı hatta mümkünse bu değerlerin korunmasına yönelik çalışmalar yapmalısınız. Sizi temin ederim dünyamızın bugün öncelikli ihtiyacı bu çalışmalardır. Bu nedenle insan elinden çıkan her ürünün kültürel ve sosyolojik sonuçları olduğunu unutmamak gerekmektedir. Ben bu değerlere sahip öğrenciler yetiştirdiğimizi onların gerçekleştirdikleri projelerden rahatlıkla görüyorum ve sizlerle gurur duyuyorum. Bu vesile ile öğrencilerimizle ne kadar kıvanç duyduğumu ve aramızdan ayrılacak olmalarından duyduğum tatlı hüznü bir kez daha ifade etmek isterim. Ancak biliyorum ki mezun olan öğrencilerimiz, dünyanın her yerinde yeni başarılara imza atarak başta ülkemiz olmak üzere bizlerin göğsünü kabartmaya devam edeceklerdir. Unutmayın ki bizler hiçbir zaman ayrılmıyoruz Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ömrünüzün sonuna kadar sizin üniversitenizdir” dedi.

Muğla Meslek Yüksekokulu son sınıf öğrencileri de mezuniyet heyecanı yaşadı. Çevrimiçi ortamda düzenlenen törene, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sırrı Sunay Gürleyük, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Yüksekokul öğretim elemanları ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Muğla Meslek Yüksekokulu birincisi Seren Gün Baykan’ın konuşması ile başlayan tören, Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Gökhan Ayazlar’ın ve Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’ün konuşmaları ile devam etti.

Üniversite Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, iş piyasasında yaşanan gelişmelerin mesleki eğitimin önemini arttırdığına dikkat çekerek, “Mesleki eğitimin başlıca amaçlarından biri, endüstrinin ihtiyaç duyduğu nitelikte bireylerin yetiştirilmesidir. Mesleki eğitim, bireyin yeteneklerinin geliştirilmesinde, onun nitelikli iş gücü vasıfları kazanmasında büyük rol oynamaktadır. Ülkelerin yoğun rekabet içinde olduğu dünyamızda öne geçmenin ilk koşulu tüm bireylerin sistemli ve iyi bir eğitim sürecinden geçmesidir. Ülkemizin 2023 Vizyonu doğrultusunda ortaya koyduğu mesleki ve teknik eğitimdeki hedefler, aslında refahımız adına büyük bir amaca hizmet ediyor. Bu çerçevede ülkemizin kalkınması açısından üniversiteler, hayati role sahiptir. Bizler de yönetim olarak bu bilinçle sizleri hayata hazırladık. Sizler güçlü bir üniversitede eğitim almış olmanın avantajı ile geleceğe adım atacaksınız. Üniversitemiz bugün, yeniliğe devamlı ayak uyduran bir müfredatla, kariyer etkinlikleriyle /girişimci, dışa dönük ve özgüveni yüksek/ öğrenciler mezun ediyor. Bu vesileyle sizlerin bu günlere gelmenize fedakârlıkla katkı sunan üniversite personelimizi, öğrencilerimin ailelerini ve hocalarımızı kutluyorum” dedi.

Tören, mezun olan öğrencilerden ilk üçe girenlere başarı belgeleri ve plaketlerinin verilmesinin ardından Seren Gün Baykan’ın okul birinciliği kütüğüne ismini çakmasıyla sona erdi.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ise bu yıl 6 bölümde toplam 650 öğrenciyi mezun etti. Törende, mezun öğrenciler adına Fakülte üçüncüsü Gamze Çal, arkadaşlarına seslendi. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tuba Uçma Uysal’ın konuşmasının ardından Üniversite Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek kürsüye çıktı.

Bugün ülkemize yeni ve başarılı yöneticiler, dinamik iktisatçılar, ekonomistler kazandırdığımızı söyleyen Rektör Çiçek, “İktisadi ve İdari Bilimciler, özellikle sanayi devriminden sonra yaşanan süreçte uluslar için çok önemli roller üstlenmişlerdir. Nitekim ABD’nin büyük buhrandan çıkışı, Sovyetler Birliğinin kuruluşu ve son bulması gibi tarihsel olayların temelinde iktisadi aynı zamanda idari pratikler yatmaktaydı. Bu nedenle bizler mevcut küresel düzende, kamu ve özel sektörde çalışacak öğrencilerimize orijinal bir perspektif kazandırma arzusunda olduk. Yönetim olarak öğretim elemanı kadromuzu buna göre inşa edip gençlerimizi yeniliklere açık ve girişimci bir şekilde hayata hazırladık. Biliyorum ki sizler bu birikimi en iyi şekilde kullanacaksınız. Bir marka olan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinin değerine değer katacaksınız” dedi.

Mezuniyet konuşmalarının ardından, dereceye giren öğrencilere belgeleri ve mezun öğrencilere başarı belgeleri verildi. Ardından mezun öğrenciler keplerini havaya fırlatarak mezuniyet coşkusunu yaşadı.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0252 412 2141