• BIST 8489.27
  • Altın 1613.377
  • Dolar 27.4972
  • Euro 28.8428
  • Muğla 25 °C
  • İzmir 26 °C
  • Aydın 28 °C
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 19 °C

ERGENLİK ZOR İŞ

Dr. Abidin Sönmez

‘’Ergenlik” 11 ile 21 yaşlar arasında yaşanan döneme verilen ad.  Çocukluktan yetişkinliğe geçiş dönemi. Çocuk bu yaşlar arasındaki birkaç yıl süresince hızlı bir gelişim ve dönüşüm süreci yaşıyor.  Bu dönemi geçirdikten sonra da artık bir yetişkin oluyor.   Ergen, ne çocuk ne de yetişkin.  Çocukluktan tam olarak kurtulamamış ama henüz yetişkin de olmamış bir insan.   İkisi arasındaki geçiş sürecini yaşamakta.  Hangi yaşlar arasında yaşanacağı ve ne kadar süreceği kişiden kişiye değişiyor.  Kızlarda ergenlik dönemi erkeklere göre biraz daha erken.

Ergenlik dönemi fırtınalı bir zaman dilimi.  Fırtınalı çünkü hem bedensel değişikliklerle karşı karşıya hem de duygusal anlamda çalkantılar yaşıyor.  Bedenindeki ve duygu dünyasındaki değişiklikler onun için çok yeni.  Ne yapacağını, hangi durumda nasıl davranacağını ya da hangi konuda ne düşüneceğini bilemiyor.  Şaşkın, karmakarışık, tedirgin, coşkulu, endişeli, korkuları olan, iniş çıkışlar yaşayan bir insan. 

Bedensel olarak birçok değişiklik bir arada ortaya çıkıyor.  Boyu uzuyor.   Hatta kimi ergen çok kısa sürede beklenmedik ölçüde hızlı uzayabiliyor.  Yani boy atıyor. Birçok başka değişiklik gibi boyunun uzamasına alışması da zor.  Kambur yürümesi ya da kambur görünmesi bundan.  Sanki bulunmaya alışkın olduğu yükseklikten vaz geçemiyor gibi aşağı bakarak yürüyor hatta sırtını yukarı çıkarıyor.

Ergen yaştaki gençlerin birçoğu kendilerini tuhaf, çirkin hatta korkunç bulabiliyor.  Çünkü bedenin uç kısımları -el, ayak, burun, alın- diğer kısımlara göre daha önce büyüyor.  Başka bir deyişle daha hızlı belirginleşiyor.  Eh, sağda solda birkaç da sivilce varsa ayna karşısında takılı kalmanın sebebini kavramak mümkün.  Hele tüm bu gelişmeler eşliğinde karşıt cinse ilgi duyduğunuzu da fark etmişseniz durum iyice zorlaşıyor.  Nasıl görünmek istediğinize aynayı ikna etmeniz zaman alıyor.

Yine de en büyük gürültü duygu dünyasında kopuyor.  Her şey yeni, yepyeni.  Hissettiklerinin birçoğu yeni olmanın ötesinde rahatsız edici de.  Çünkü onun bilmediği ve daha önce tatmadığı duygular.  Yeni ayakkabılar gibi, sıkıntı veriyor.  Böyle olunca öfke patlamaları, isyan, başkaldırı, hırçınlık hatta saldırganlık sergilenebiliyor. 

Herkeste aynı olmamakla birlikte ergenlerde genellikle gözlenen davranışlardan bazıları şunlar: yüksek sesle müzik dinlemek, kurallara karşı gelmek, kendi isteklerini önemsemek, yalnız kalmayı sevmek, hayal kurmaya uzun zaman ayırmak…

Ergen bencil ve isyankar.  Kendi istekleri ve hakları için mücadele ediyor.  Kendine tanınan olanakları yetersiz buluyor.  Otoriteye direniyor ama aynı zamanda çekingen.

Kendi kimliğini oluşturma ve bağımsızlık kazanma çabasında.  Kimim, ne kadar değerim var, ne istiyorum, ne olacağım, ne yapabilirim?..   Bu ve benzeri sorulara yanıt arıyor. 

Kendine rol model arıyor.  Odasının duvarlarında ünlülerin posterlerinin bulunması bu yüzden.  Onlara benzemeye, onlar gibi giyinmeye çaba gösteriyor.  Hepsinden önemlisi de onlar gibi davranmaya. 

Bütün bunların üzerine anne baba “kaprisi”, küçük kardeş “çekilmezliği”, abi, abla “bilmişliği” çekmek de cabası…  Özetle ergenlik zor iş. 

 

Dr. Abidin Sönmez

Aile Danışmanı, Özel Marmaris Aile Danışma Merkezi

0252-419 22 96; 0532 557 90 19; marmarisadm@gmail.com

facebook.com/Marmaris.ADM, Instagram : marmarisadm

 

 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0252 412 2141