15 Ağustos 2020 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Zehirlenmelere acil önlem
20 Aralık 2008 Cumartesi 16:39

Zehirlenmelere acil önlem

Bodrum Yarımadası genelinde son aylarda sıkça meydana gelen ve sokak köpeklerinin zehirlenmeleriyle sonuçlanan olayların Turgutreis'de meydana gelmemesi için Belediye ile Turgutreis Hayvan Hakları Derneği ortak çözüm üretti.

Görüşmelerin ardından Belediye Zabıtasının 24 saat devriye gezerek sokak hayvanlarının zehirlenmelerini önlemesi, broşür basılarak, anons ve ilanlar yapılarak da halkın bilinçlendirilmesi gerektiği kararına varıldı.
Belediye anonslarıyla halk uyarılacak
Turgutreis Amiral Cafe'de gerçekleştirilen, Belediye Başkanı Ali Server Yazgan, Hayvan Hakları Derneği Başkanı Yıldız Kürkçü, dernek üyeleri ve yabancı gönüllü hayvan dostlarının katıldığı toplantıda son aylarda Bodrum Yarımadası genelinde çok sayıda sokak köpeğinin zehirlenerek öldürüldüğüne dikkat çekildi. Benzer sorunların Turgutreis'de yaşanmaması için bir an önce hareket edilmesi konusunda ortak görüşe varıldı. Buna göre Ocak ayından itibaren Belediye Zabıtası tüm sokak ve caddelerde 24 saat zehirlenmelere karşı devriye gezecek. Belediye anonslarıyla vatandaşlar uyarılacak, 1000 adet broşür basılarak zehirlenmelere karşın halk bilinçlendirilecek. Köpekleri zehirleyenlerin çok ağır para cezaları ile karşı karşı kalacakları yönünde halkın dikkati bir kez daha çekilecek.

Sahipli köpekler kayıt altına alınacak
Sokak hayvanlarını korumaya yönelik gerçekleştirilen ve beldede yaşayan İngiliz, İskoç, Alman ve Fransız gönüllü hayvan dostlarının katıldığı toplantıda sahipli hayvanların kayıt altına alınması yönünde de karara varıldı. Turgutreis'de yaklaşık 600 sahipli köpek bulunduğu ve bunların belediye tarafından resmi kayıt altına alınacağı belirtildi.
Son 5 yılda 1200 köpek kısırlaştırıldı
Turgutreis Belediyesi tarafından modernize edilerek sokak hayvanlarına sahip çıkılan Sahipsiz Köpekler Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi'nde bugüne kadar 1200 sokak hayvanının kısırlaştırılarak çoğalmasının önlendiğine de dikkat çekilirken, kısırlaştırma işleminin uzman veterinerler tarafından aralıksız süreceği belirtildi.
Yazgan “ Zehirlenmeleri önleyeceğiz “

Yeni çıkarılan yasa gereği sokak hayvanlarının gerekli kısırlaştırma ve bakım işlemlerinin ardından tekrar doğal yaşam ortamlarına bırakıldığını hatırlatan Turgutreis Belediye Başkanı ANAP'lı Ali Server Yazgan “ Turgutreis'de yaşayan 4 ayaklı dostlarımıza sahip çıkarak zehirlenmelerini önleyeceğiz. Onların yaşamlarını en rahat şekilde sürdürmeleri için belediye zabıtamız sokak denetimleri yapacak. Sokak köpeklerini zehirleyenlere karşı ağır para cezaları uygulanacak. Anonslarla ve bastırılacak broşürlerde halkın daha da bilinçlendirilmesi sağlanacak. Hayvan dostlarıyla sık sık toplantılar yaparak konunun takipçisi olacağız, sahipsiz hayvanlarla iç içe yaşamaya alışmalıyız” dedi.
Kürkçü “ Vatandaşa büyük görev düşüyor “
Sokak hayvanlarını korumada ve sahip çıkmada en büyük görevin vatandaşlara düştüğünü belirten Turgutreis Hayvan Hakları Derneği Başkanı Yıldız Kürkçü “ Belediye ile ortak çalışarak onlara sahip çıkacağız, zehirlenerek ölmelerine izin vermeyeceğiz. Turgutreis'de şu an 400'e yakın sahipsiz hayvan bulunuyor, bunları bir an önce kısırlaştırarak hayvan popülasyonunu önlemeliyiz” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ