28 Ocak 2020 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yabancılar Türkçe öğreniyor
20 Kasım 2008 Perşembe 12:02

Yabancılar Türkçe öğreniyor

Armutalan Beldesine yerleşen ve yaşamlarını burada sürdüren yaklaşık bin yabancı uyruklu vatandaş Türkçe kurslarına başladı. Yabancı uyruklu vatandaşlar için Armutalan Belediyesi ve Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle Türkçe dersleri veriliyor.

Toplam 160 saat üzerinden hafta içi Pazartesi ve Çarşamba ikişer saat, Cuma günü ise dört saat süren kursları İngilizce Öğretmeni Ümit Bayraktar veriyor. Şu anda yabancı uyruklu vatandaşın ders aldığı kursta en çok İngiliz uyruklular var.

Açılan kurslar hakkında bilgi veren Armutalan Belediye Başkanı Muhammet Ünlü, “Bölgemizde bir çok yabancı uyruklu insan yaşamakta. Bunların Türklerle irtibat kurması ve ticari hayatlarını yürütmesi için Türkçe öğrenmeleri gerekiyor. Biz de Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle Türkçe kurslarını açtık. Toplam 160 saat sürecek olan derslere şu anda 30 yabancı uyruklu yerleşik vatandaş katılıyor. Şu anda kurs müracaatlar devam ediyor. Bu kurs bittikten sonra Marmaris Halk Eğitim Müdürlüğüyle beraber talepler doğrultusunda yeni kurs açacağız” dedi.

Bu yabancı uyruklu insanlara kurs veren İngilizce Öğretmeni Ümit Bayraktar da, bir haftadır süren kursa ilginin iyi olduğunu ve kursiyerlerin çok çabuk Türkçe öğrendiğini belirterek, “Bölgemizde yaşayan yabancı uyruklu insanlara Türkçe derslerine başladık. Amacımız Türkçe'yi en basit haliyle öğretip yaşamlarını kolaylaştırmak” diye konuştu.

Türkçe kurslarına katılan yabancı uyruklu vatandaşlar verdikleri bilgide, uzun yıllardır burada, ya eş durumundan, ya da iş durumundan kaldıklarını belirterek, insan ilişkilerinde, alışverişte ve günlük yaşantılarında mutlaka Türkçe bilmeleri gerektiği, bunun içinde bu kurslara katıldıklarını söylediler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın Çalışmalarını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
RÖPORTAJ