12 Temmuz 2020 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vatanı kapattıran iki neden
16 Ekim 2008 Perşembe 16:05

Vatan'ı kapattıran iki neden

Vatan'ın internet sitesine yasak geldi. Tatışılan karar pek çok yanlışı da su yüzüne çıkardı.

2007 Kasım ayından bu yana erişimi engellenen site sayısı 1112'ye ulaştı. Son örnek gazetevatan.com oldu. Adnan hoca olarak bilinen Adnan Oktar'ın mahkeme kararıyla siteye erişiminin engellenmesi tartışma konusu.

Peki İnternet Medyası Derneği (İMD) konuya nasıl bakıyor? İnternet sitelerine yasak CNN Türk'te yayınlanan 'Farkında mısınız?' programında tartışıldı.

Programa telefonla katılan İMD Başkanı Hadi Özışık, sıkıntının en büyük nedeninin internet medyası yasasının çıkarılamamış olmasına bağladı. Özışık hakimlerin kararı yanlış yere gönderdiğini söyleyerek yargının internet konusunda zayıf olduklarının altını çizdi.

Özışık programda şunları söyledi:

"Çırağan sarayı'nda Adnan Oktar'la birlikteydim. Yasaklamaları niye getirdiğini yaklaşık 45 dakika tartıştık. Yanlışı söyledim onlara. Nedir bu yanlışlar? 5651 sayılı yasa şu an Vatan ile ilgisi yok.

Haber siteleri için verilen dava dilekçesi doğru aslında. Vatan günde 400-500 haber atıyor. 9. maddeye göre cevap hakkının 1 hafta süreyle üst tarafta Vatan'ın yayın yapması mümkün değil. Yani dakika dakika habercilik yapan sitenin yayın yapması söz konusu olamaz.

İnternet medyası yasası hazırlamak için görüşmeler yaptık. Şu anda yasamızı verdik Meclis'te..

Şunun olması lazım. İnternet medyasının yasası çıkması lazım bir. Hakim ve savcıların bilgiledirilmesi lazım iki..

Hakimlerimiz eğer kararı Türk Telekom'a değil de Vatan gazetesi ya da gazetenin hosting yaptığı firmaya gönderirlerse kapılarına kilit vurulmaz.

Türk Telekom değil bu kararın adresi. Vatan'ın haberdar olmamasının tek nedeni var. Kararın Türk Telekom'a gitmiş olmasıdır.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ