11 Ağustos 2020 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vatandaşa aklını kaçırtacak zam!
18 Eylül 2008 Perşembe 12:02

Vatandaşa aklını kaçırtacak zam!

Bugün elektrik için yapılacak yeni zam oranı görüşülüyor. Sadece elektrik mi doğalgaza da zam geliyor. Hem de çift haneli zamlar;

EPDK bugün elektrik için yeni bir zam kararını daha karara bağlayacak. Zam oranının yüzde 9-10 düzeyinde olması bekleniyor.

Elektrik fiyatlarına yılbaşından bu yana konutta toplam yüzde 44.6, sanayide ise toplam yüzde 36.6 oranında zam yapıldı.

Toplam 24 elektrik dağıtım şirketi, enerji maliyetlerindeki artış nedeniyle konutlara ve sanayiye yaptıkları perakende satış fiyatının yeniden revize edilmesi için EPDK'ya başvurdu. Geçen hafta yapılan başvurunun bugün karara bağlanması bekleniyor. Zammın faturaya yüzde 10 oranında yansıması bekleniyor.

DOĞALGAZA DA ZAM

Elektrik fiyatlarında beklenen ekim ayı zammından sonra doğalgaz fiyatlarına da zam yapılmasına yönelik çalışmaların başladığı öğrenildi. BOTAŞ'ın doğalgaz alım maliyetlerinin son dönemde oldukça yükseldiği ve çift haneli yani en az yüzde 10'luk bir doğalgaz zammı üzerinde durulduğu belirtildi.

Doğalgazda son zam ağustos ayında yapıldığı için yeni tarifelerin de kasım ayında yürürlüğe girmesi gerekiyor. Ancak zam ihtiyacının yüksek olması nedeniyle ithalat faturasının mali yükünün vatandaşa ekim ve kasım olmak üzere iki aya bölünerek yansıtılması üzerinde durulduğu kaydedildi.

2008 ZAMLARI YÜZDE 35'E ULAŞTI

BOTAŞ, en son 1 Ağustos'tan itibaren geçerli olmak üzere doğalgaz fiyatlarına yüzde 16,8 oranında zam yaptı. Bundan önce ise, 1 Ocak'ta yüzde 7,4, 1 Haziran'da yüzde 7,4 oranında zam yapılmıştı. Böylece 2008 yılında yapılan zamlar yüzde 35'e ulaştı. BOTAŞ, ekim ve kasım aylarında da zam yaparsa, bu yıl vatandaşın kullandığı doğalgaza 5 kez zam gelmiş olacak

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ