07 Temmuz 2020 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ülkelere göre gözaltı süreleri
14 Ekim 2008 Salı 10:33

Ülkelere göre gözaltı süreleri

Gözaltı süreleri artırılsın deniyor. Peki dünya ülkelerinde bu süre ne kadar? İngiltere'de 28 gün, diğer ülkelerde şöyle;

Aktütün'deki saldırının ardından, terörle etkin mücadele için güvenlik güçlerinin istediği yetki artırımı ve gözaltı süresinin arttırılması çerçevesinde AK Parti geniş bir çalışma başlattı.

Avrupa Birliği yasal çalışmaları ve demokratikleşme paketlerine zarar vermeyecek şekilde gözaltı sürelerinin arttırılması için dünyada gözaltı süreleri ile ilgili uygulamaları inceleyen AK Parti kurmayları, Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla hazırlanan dosyadaki bilgilere dayanarak, gözaltı süresinin uzatılmasının mümkün olabileceği sonucuna ulaştılar.

START VERİLDİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında yapılan Terörle Mücadele Üst Kurulu'nda, istenen gözaltı süresinin uzatılması, her operasyon için validen izin alınması uygulamasının kaldırılması, birden çok ili ilgilendiren operasyonlar için koordinasyonu sağlayacak bir birim oluşturulması, yollarda üst ve araç aramalarda karşılaşılan hukuki sorunlar giderilmesi, PKK ile ilişkili olduğu bilinen siyasi parti, yerel yönetimler, sendika, vakıf ve dernekler hakkında gerekli işlemlerin yapılması, örgüt propagandası yapan yayın organlarının girişinin durdurulması, güvenlik güçlerini de yasalar karşısında koruyan düzenlemeler yapılması, polis özel harekat timlerinin yeniden canlandırılması, sınırların fiziki güvenliği için planlama yapılması yolunda alınacak kararlar için start verildi.

İŞTE DÜNYADAKİ GÖZALTI SÜRELERİ

Bu önlemler arasında yer alan Özel Harekat Timlerinin yeniden bölgeye gönderilmesine ilişkin çalışmanın ardından AK Parti tarafından gözaltı süresinin uzatılmasına ilişkin bir rapor hazırlandı.

Hazırlanan raporda, İngiltere ve ABD'de terör suçlarına ilişkin düzenlemeler dikkat çekici. En ilginç gözaltı süresi Romanya'da. Bu ülkede süre 180 güne kadar çıkabiliyor.

Rapora göre ülkelere göre gözaltı süreleri uygulamaları şöyle:

ALMANYA: Alındığı günün sonunda serbest bırakılıyor. Terör suçlarına ilişkin ayrım yok.

İNGİLTERE: Gözaltı süresi en fazla 28 gün. Bu sürenin 46 güne kadar çıkarılmasına ilişkin çalışma bulunuyor. Ancak uygulamada İngiliz kökenli ve İngiliz vatandaşı olanlarla, yabancılar arasında fark bulunuyor.

FRANSA: Gözaltı süresi 24 saat. Terör gibi bazı suçlarda süre 4 güne kadar uzatılabiliyor. 2006'da yapılan değişiklikle terör suçlarındaki süre 6 gün olarak belirlendi.

İTALYA: Gözaltı süresi 24 saat. Avukat tahsis edilmesi halinde süre 48 saat oluyor.

KANADA: 24 saat. 48 saate kadar uzatılabiliyor.

AVUSTURYA: 48 saat.

BELÇİKA: 24 saat. En fazla 48 saate kadar uzatılabiliyor.

LÜKSEMBURG: 48 saat.

İRLANDA: 24 saat. Mahkeme kararıyla en fazla 72 saate çıkarılabiliyor.
PORTEKİZ: 48 saat.
İSPANYA: 72 saat. Terör suçlarında 5 güne kadar çıkabiliyor.
DANİMARKA: Terör suçlarında azami 3 güne kadar uzatılabiliyor.
FİNLANDİYA: 3 gün.
İSVEÇ: 3 güne kadar uzatılabiliyor.
BULGARİSTAN: 24 saatlik süre 72 saate çıkarılabiliyor.
ROMANYA: 180 günle sınırlı.
HIRVATİSTAN: 24 saat.
JAPONYA: 10 gün.
ABD: 48 saat. 11 Eylül sonrası ABD vatandaşı olmayanlara süre 7 güne kadar çıkarılabiliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ