03 Haziran 2020 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk Denizci Yola Çıktı
22 Ekim 2008 Çarşamba 22:33

Türk Denizci Yola Çıktı

Tekneyle dünya turu yapan ilk Türk denizci Osman Atasoy, 14 metre uzunluğundaki teknesiyle Amerika kıtasının güney ucunda bulunan Horn Burnu'nu dolaşacağı yolculuğa Marmaris'ten başladı.

HORN BURNU'NU GEÇECEK İLK TÜRK DENİZCİ OLACAK

-TEKNEYLE DÜNYA TURU YAPAN İLK TÜRK DENİZCİ OSMAN ATASOY, 14 METRE UZUNLUĞUNDAKİ TEKNESİYLE AMERİKA KITASININ GÜNEY UCUNDAKİ HORN BURNU'NU DOLAŞACAĞI YOLCULUĞA BAŞLADIMUĞLA - Tekneyle dünya turu yapan ilk Türk denizci Osman Atasoy, 14 metre uzunluğundaki teknesiyle Amerika kıtasının güney ucunda bulunan Horn Burnu'nu dolaşacağı yolculuğa Marmaris'ten başladı.


Marmaris'ten Uzaklar-2 isimli teknesiyle denize açılan Atasoy, gazetecilere, seyahatte 19 bin 500 deniz mili kat edeceğini belirterek,'' Marmaris'te bitirmeyi planladığım yolculuk tahminen 1,5 yıl sürecek'' dedi.


Uzun süredir bu yolculuğa hazırlandıklarını anlatan Atasoy, ''Hayallerime yelken açıyorum. Yolculuk bir dünya turu değil. Ben hiçbir zaman bu yolculuğun dünya turu olduğunu söylemedim. Bu, Horn Burnu'nu geçme seyahati. Benden önce bunu yapmış olan başka ülkelerden insanlar var. Ben buna rağmen, bu yolculuğu yapmak istiyorum. Ben denize çıkıyorum diye herkes bunu dünya turu olarak değerlendirdi. Her işte bir hayır vardır belki de bu yolculuk dünya turuna dönüşebilir'' diye konuştu.


Yolculukta Atasoy'a eşlik edecek olan profesyonel dalış eğitmeni ve su altı rehberi Sibel Karasu ise seyahatin kendisi için iyi bir tatil imkanı olduğunu ifade etti.


Gazetecilerin sorularını cevaplandırdıktan sonra Uzaklar-2 teknesiyle Netsel Marina'dan denize açılan Atasoy ve Karasu'ya marinadaki tekneciler, içerisine su doldurdukları balonları atarak iyi yolculuklar diledi. Bazı tekneciler ise Uzaklar 2'ye Marmaris Körfezi'nin çıkışına kadar korna çalarak eşlik etti.


Atasoy, 1992 yılında Uzaklar-1 teknesiyle dünya turuna çıkmış ve 5 yıl süren yolculuk sonunda anılarını kitaplaştırmıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ