04 Haziran 2020 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tecimere 5 Bin Ytl Hesap Kesen Gece Kulübüne Vergi Denetimi
26 Ağustos 2008 Salı 14:00

Tecimer'e 5 Bin Ytl Hesap Kesen Gece Kulübüne Vergi Denetimi

Muğla Vergi Dairesi Başkanlığı, Bodrum'da Ayşegül Tecimer'e Bin YTL Hesap Çıkartan Çakra Adlı Gece Kulübünün de Aralarında Bulunduğu Çok Sayıda İşletmede Baskın Vergi Denetimi Yaptı.

Muğla Vergi Dairesi Başkanlığı, Bodrum'da Ayşegül Tecimer'e bin YTL hesap çıkartan Çakra adlı gece kulübünün de aralarında bulunduğu çok sayıda işletmede baskın vergi denetimi yaptı.
Muğla Vergi Dairesi Başkanı Mehmet Yörük, Çakra'nın İstanbul Vergi Dairesi'ne kayıtlı olduğu ve daha önce yapılan denetimler esnasında işletme hakkında işlem yapıldığı bildirildi.

Ek personel istedik

Mehmet Yörük, turizm sezonun başlaması ile birlikte Bodrum, Marmaris ve Fethiye'de yaptıkları "yaygın ve yoğun denetim" çalışmalarını yoğunlaştırdıklarını belirterek, "Muğla turizm bölgesinde yer aldığı için ek personel talebinde bulunduk. Bize başka illerden takviye olarak 3 ay geçici olarak görev yapmak üzere gelen 90 personelle birlikte toplam 158 personel bu denetimleri yapıyor" dedi. Denetimlerin Eylül sonuna kadar yoğun bir şekilde devam edeceğine işaret eden Yörük, "Amacımız mükelleflerimize ceza kesmek değil. Biz mükelleflerimizin vergi mevzuatına uymasını sağlamaya çalışıyoruz. Vergi kanunlarını uygularken mevzuat dışına çıkan işletmelere ise ceza uyguluyoruz" diye konuştu.


94 bin mükellef

Yörük, ağustos ayının 15'ine kadar bölgede yapılan denetimlerle ilgili rakamlar hakkında da bilgi vererek, şunları söyledi: "Bu tarihe kadar 94 bin 756 mükellef denetlendi. Denetlenen bu mükelleflerle ilgili olarak 13 bin 236 tutanak tutuldu, 232 tescilsiz (vergi kaydı olmayan) mükellef tespit edildi. Denetimlerde 2 milyon 202 bin YTL usulsüzlük cezası kesildi. Denetimlerden, 572 milyon YTL hasılat elde edildi. Bu süreçte, 30 bin mükellefle ilgili hasılat tespiti yapıldı. Bölgemiz turizm bölgesi olduğu için şirketlerin büyük bir bölümü İstanbul, Ankara ve Antalya vergi dairelerine kayıtlı."

Basını izliyoruz

Basında işletmelerle ilgili çıkan haberleri ihbar kabul ettiklerine işaret eden Yörük, "Amaç mükelleflere hizmet etmek. Biz haksız kazanç elde edildiği ve vergi kaçırıldığı yönünde bir haberi okursak bunu ihbar kabul ediyoruz ve yaptığımız denetim sonrasında işlem yapıyoruz. Ekiplerimiz zaman zaman, Bodrum, Marmaris ve Fethiye'de kamuoyunda ön plana çıkmış işletmelere habersiz denetimler de yapıyorlar. Biz vergi kaçırdığını tespit ettiğimiz mükelleflerle ilgili mutlaka yasal mevzuat doğrultusunda cezai işlem yapıyoruz" diye ifade etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ