21 Ekim 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
STG, Sırbistanlı alıcıları ağırladı
05 Eylül 2013 Perşembe 11:08

STG, Sırbistanlı alıcıları ağırladı

Su Ürünleri Tanıtım Grubu (STG), yeni pazar arayışları kapsamında Sırbistan'dan gelen balık ithalatçılarını ağırladı

Su Ürünleri Tanıtım Grubu (STG), yeni pazar arayışları kapsamında Sırbistan'dan gelen balık ithalatçılarını ağırladı.

Su Ürünleri Tanıtım Grubu'ndan yapılan açıklamada, Sırbistan'da su ürünleri ithalatı yapan firma temsilcilerinin, ikili görüşmelerde bulunmak üzere İzmir'e geldiği bildirildi. Sırbistan'ın en fazla dondurulmuş alabalık ihraç eden ülkelerden biri olduğu kaydedilen açıklamada, ziyaretin Türkiye'nin bu pazardan daha fazla pay alması açısından önem taşıdığı belirtildi.

Su Ürünleri Tanıtım Grubu Başkanı Melih İşliel, Belgrad'da düzenlenen 19 ülkeden 100'ün üzerinde firmanın katıldığı Foodrex Culinaria Fuarı'nda STG'nin de yer aldığını hatırlatarak, Sırbistan'da sağladıkları tanıtım sayesinde bu sektörde faaliyet gösteren dört firma temsilcisinin, Türkiye'deki su ürünleri ihracatçısı 8 firmayla ikili görüşmelerde bulunduğunu kaydetti.

Türkiye Su Ürünleri Sektör Kurulu ve Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan ise Türkiye'nin su ürünleri ihracatının 2001 yılından bu yana yüzde 503 artığını kaydederek, "2001'de Türkiye'den yapılan yıllık su ürünleri ihracatımız 77 milyon 435 bin dolar iken, 2012'de yüzde 467 milyon 186 bin dolar seviyesine ulaşmıştır. 2013'ün ilk 8 ayına baktığımızda ise şu anda 364 milyon 8 bin dolarlık su ürünleri ihracatı yapıldığını görüyoruz. Yıl sonunda bu rakamın 2012'yi aratmayacağını öngörüyoruz. Sırbistan'a gerçekleştireceğimiz su ürünleri ihracat payımızın artacağını düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

Muhabir: Ali Riza Karasu
Yayınlayan: Serdar Yılmaz

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkan Adayı Kim Olsun.
RÖPORTAJ