09 Temmuz 2020 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şırnakta mayın patladı: 2 şehit
05 Eylül 2008 Cuma 20:17

Şırnak'ta mayın patladı: 2 şehit

"3 gün önce Marmaris'teki ablasını aramış, konuşmuşlar. Kızım beni aradı, 'Baba kardeşimi bir ara, seni özlemiş' dedi. Arayamadım... Kontörüm yoktu..." İnsanın boğazına yumruk gibi tıkanan bu sözler bugün uzaktan kumandalı mayınla Şırnak'ta şehit edilen E

Şırnak'ta PKK'lı teröristlerin yola döşediği mayının patlaması sonucu Patlamada, uzman çavuş Mustafa Aliyazıcıoğlu ile er İlyas Güzel ile şehit oldu.


Şırnak'ın Bestler Dereler Bölgesi'nde bulunan Güneyçam Köyü karayolunda bu sabah yol arama tarama faaliyetinde bulunan güvenlik güçlerine PKK'lı teröristler mayınlı tuzak kurdu. Karayoluna daha önceden döşenen mayın askerlerin geçişi sırasında uzaktan kumanda ile patlatıldı. Patlamada, uzman çavuş Mustafa Aliyazıcıoğlu ile er İlyas Güzel ile şehit oldu. Şehitler için 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'nda uğurlama töreni düzenlendi. Basına kapalı yapılan törene Şırnak Vali Vekili Ozan Balcı, ile komutanlık personeli katıldı.


Törenin ardından şehit Musatfa Aliyazıcıoğlu'nun cenazesi memleketi Trabzon'a, şehit er İlyas Güzel'in cenazesi ise Antalya'ya gönderildi. Güvenlik güçleri, PKK'yı teröristleri etkisiz hale getirmek için Bestler Dereler Bölgesi'nde başlattığı hava destekli operasyonlarını sürdürüyor.

BABA: KONTÖRÜM OLMADIĞI İÇİN ARAYAMADIM

Antalya'nın Alanya ilçesinde şehit acısı yaşanıyor. Şırnak'ta mayına basarak şehit olan istihkam jandarma er İlyas Güzel'in, köyündeki evi türk bayraklarıyla donatıldı.

Şırnak'taki İstihkam Savaş Bölüğünde görev yapan İstihkam Piyade Er İlyas Güzel'in (20), bugün  Şırnak Güney Çam bölgesinde yol güvenliği için detektörle mayın taraması yaptığı sırada terör örgütü tarafından yola döşenen uzaktan kumandalı mayının patlatılması sonucu şehit olduğu bildirildi.

Acı haberi, Şehidin Antalya'nın Alanya ilçesinde oturan ailesine, Alanya Garnizon Komutanı Personel Binbaşı Adnan Ersever bir doktor gözetiminde verdi. Elikesik köyünde oturan aileyi ziyaret ederek durumu bildiren Ersever, olaydan büyük üzüntü duyduklarını anlattı.

Acı haberin gelmesiyle birlikte şehidin evi bayraklarla donatıldı.

İlyas Güzel'in çiftçilik yapan babası Kazım Güzel, oğlunun şehit olduğu haberini komutanların verdiğini belirterek, şunları söyledi:

“Çarşıdaydım, beni muhtar aradı, İlyas'la ilgili bir konu olduğunu, acilen eve gelmem gerektiğini istedi. Aklıma ilk olarak İlyas'a bir şey olduğu geldi. Aklıma gelen de başıma geldi. Eve geldim, komutanlar bana oğlumun şehit olduğunu bildirdi. Ardından Marmaris'te oturan kızım aradı ve olayın doğru olup olmadığını sordu. Ben de kardeşinin şehit olduğunu söyledim.”

Baba Güzel, Marmaris'te fotoğrafçılık yapan oğlu İlyas Güzel'in ilkokuldan sonra Marmaris'teki amcasının yanına gittiğini ve orada yaşadığını belirtti. Askere gitmeden 1 ay önce oğlunun Alanya'ya geldiğini söyleyen Baba Güzel, “En son 3 gün önce Marmaris'te oturan ablasını aramış ve ona, benim kendisini aramamı söylemiş. Kontörüm olmadığı için arayamadım. Belki de helallik isteyecekti, ama arayamadım” dedi.

Şehit erin Annesi Ayşe Güzel ise “Her gün teröre can veriyoruz. Sıra bizim oğlumuzdaymış. Vatan sağ olsun” dedi.

İlyas Güzel'in Ağabeyi Muammer Güzel de acı haberi inşatta çalıştığı sırada öğrendiğini belirterek, “Haberi inşaatta çalıştığım sırada gelen telefonla öğrendim. Apar topar eve geldim. Komutanlar olayı anlattı ve yıkıldım” diye konuştu.

Şehidin amcasının oğlu Mustafa Güzel ise İlyas Güzel ile en son üç hafta önce görüştüklerini belirterek. “Bana çok rahat olduğunu, bir süredir yol güvenliği için mayın araması yaptıklarını söyledi. Rahat olduğunu kendi sesinden duyunca çok sevinmiştim. Ancak bu sevincim fazla sürmedi. Oysa gelince Marmaris'te kendisi ayrı bir ev tutacak ben de yanına tatile gidecektim” dedi.

Ailesi, İlyas Güzel'in 26 Şubat 2008'de İzmir Narlıdere'ye acemi asker olarak gittiğini ve burada 2 ay eğitim gördükten sonra da Trabzon'daki usta birliğine teslim olduğunu, daha sonra da kendi talebi üzerine Şırnak'a gönderildiğini söyledi. İlyas Güzel 2 aydır Şırnak'ta görev yapıyordu.

Uzman Çavuş Mustafa Aliyazıcıoğlu

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ