09 Temmuz 2020 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şemdinlide Ergenekon tartışması
20 Eylül 2008 Cumartesi 12:45

Şemdinli'de Ergenekon tartışması

Ergenekon iddianamesinde Şemdinli olaylarıyla ilgili itirafların olduğu belirtilerek, yeniden sorgulama talep edildi.

Seferi Yılmaz, Ergenekon iddianamesinde Şemdinli olaylarıyla ilgili itirafların yer aldığını belirterek, sanıkların yeniden sorgulanmasını talep etti. Sanık avukatı ise bu talebin Yılmaz'ın PKK'nın direktifleriyle hareket ettiğinin bir göstergesi olduğunu söyledi.

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde 9 Kasım 2005'te Seferi Yılmaz'a ait Umut Kitabevi'nin bombalanması olayına karıştıkları gerekçesiyle tutuksuz yargılanan astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile terör örgütü PKK itirafçısı Veysel Ateş'in Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi'ndeki duruşmasına devam edildi.


Tutuksuz sanıklar Kaya, İldeniz ve Ateş'in katılmadığı duruşmada, müdahiller Seferi Yılmaz ile Metin Korkmaz hazır bulundu.Duruşmada, sanıkların avukatı Vedat Gülşen, müdahil Seferi Yılmaz hakkında ''terör örgütü üyesi olmak, terör örgütüne yardım ve yataklık etmek'' suçlarından Van ve Hakkari'de çeşitli tarihlerde dava açıldığını anımsatarak, söz konusu davalardaki belgelerin, Şemdinli davası dosyasına eklenmesini talep etti.

Gülşen, Seferi Yılmaz'ın 9 Kasım 2005'te ve öncesinde Kandil Dağı'nda bulunan terör örgütü PKK üyesi Sabri kod adlı teröristle yaptığı telefon görüşmelerinin söz konusu dava dosyalarında yer aldığını ve bu konuşmaların kendi davalarıyla ilgili bilgileri de içerebileceğini söyledi.

Daha sonra söz verilen müdahil Sefer Yılmaz, şu an gündemde olan Ergenekon soruşturmasının iddianamesinde Şemdinli olayıyla ilgili bilgilerin de mevcut olduğunu iddia etti. Ergenekon iddianamesinde, Şemdinli'de meydana gelen bombalama olayıyla ilgili İdris Özer isimli kişinin itiraflarının yer aldığını ifade eden Yılmaz ''İddianamenin incelenmesini ve sanıkların bu kapsamda yeniden sorgulanmasını talep ediyorum'' dedi.

PKK'NIN DİREKTİFLERİYLE HAREKET EDİYOR

Bunun üzerine sanık avukatı Gülşen de terör örgütü PKK'nın Ergenekon davasını devletle ilişkilendirme çabası içerisinde olduğunu bildirerek, ''Müdahil Seferi Yılmaz'ın talebi, halen terör örgütü PKK'yla ilişki içerisinde olduğunun göstergesidir'' şeklinde konuştu.

Ergenekon davası iddianamesinin yeni hazırlandığını ve soruşturmasının halen devam ettiğini anlatan Gülşen, şunları kaydetti: ''Müdahilin iki olay arasında böyle bir değerlendirme yapması son derece dikkat çekicidir. Biz hukukçular dahi halen Ergenekon iddianamesini çözememişken, müdahilin böyle bir değerlendirme yapması, bunun terör örgütü PKK'nın talebi olduğunun göstergesidir. Dava İstanbul'da görülmektedir ve söz konusu mahkeme gerek gördüğü takdirde bu dava dosyasındaki bilgileri isteyebilir. Bu nedenle müdahilin talebinin reddini talep ediyorum.''

Mahkeme heyeti ise bir önceki duruşmada çeşitli mahkemelerden istenen talimat yazılarının henüz ellerine ulaşmadığı için yeniden istenmesine, müdahil Seferi Yılmaz'ın talebi ile diğer hususların da daha sonra değerlendirilmesine karar verdi. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ