16 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sekine Evren Çeşmesi'nin ismi değiştirildi
06 Eylül 2013 Cuma 12:43

Sekine Evren Çeşmesi'nin ismi değiştirildi

Armutalan Belediye Meclisi, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in eşinin adını taşıyan çeşmenin isminin değiştirilmesine karar verdi- Belediye Başkanı Ünlü:- "Vatandaşlar buraya eski adının yeniden verilmesi için yoğun taleplerde bulunuyorlardı. Konuyu mecl

Marmaris'in Armutalan beldesininde bulunan ve 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in eşinin ismini taşıyan Sekine Evren Çeşmesi'nin adı, belediye meclisinin aldığı kararla değiştirildi.

Armutalan Belediyesinin haziran ayı olağan meclis toplantısında, Sinan Mahallesi'ndeki Sekine Evren Çeşmesi'nin adının değiştirilmesi yönünde 10 vatandaşın yaptığı başvuru görüşüldü. Tartışmalara neden olan öneri, İmar Komisyonuna sevk edildi. Komisyonun değişikliği uygun görmesi üzerine talep, belediyenin eylül ayı meclis gündemine alındı. Üyelerin oy birliğiyle aldığı kararla Sekine Evren Çeşmesi'nin ismi "Soğucak Çeşmesi" olarak değiştirildi.

AA muhabirine açıklama yapan Armutalan Belediye Başkanı Muhammet Ünlü, daha önce "Soğucak" diye bilinen çeşmeye, Kenan Evren'in beldeye yerleşmesinin ardından, dönemin yerel yöneticileri tarafından "Sekine Evren" adı verildiğini hatırlattı. Ünlü, "Vatandaşlar buraya eski adının yeniden verilmesi için yoğun taleplerde bulunuyorlardı. Konuyu meclis gündemine getirdik ve oy birliğiyle değişiklik kararını aldık" dedi.

Evren'in çeşmenin aktığı yerdeki bağlantıyı yaptırdığını bunun dışındaki bütün düzenlemelerin belediye tarafından gerçekleştirildiğini vurgulayan Ünlü, "hayratın ismi değiştirildi" düşüncesinin ise doğru olmadığını söyledi.

Emekli olduktan sonra Marmaris'in Armutalan beldesine yerleşen Kenan Evren, rahatsızlığı nedeniyle İzmir'e taşınana kadar uzun yıllar buradaki "Beyazev" adı verilen konutunda yaşamıştı. Evren'in, 1990'lı yıllarda evinin yakınlarındaki çeşmenin ve etrafının tadilattan geçirilmesi için maddi destek sağlaması üzerine, çeşmeye eşi Sekine Evren'in adı verilmişti. Marmaris'te Evren'in adını taşıyan bir bulvarın ismi de bir süre önce meclis kararıyla Cumhuriyet Bulvarı olarak değiştirilmişti.

İlçede halen Evren'in adını taşıyan iki okul ve bazı sokaklar bulunuyor.

Muhabir: Levent Kişi
Yayınlayan: Tuncer Çetinkaya

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkan Adayı Kim Olsun.
RÖPORTAJ