09 Ağustos 2020 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Seçim kondulara izin vermeyeceğiz
08 Ocak 2009 Perşembe 09:36

Seçim kondulara izin vermeyeceğiz

Muğla Özel İdaresi Encümenince kaçak oldukları gerekçesiyle yıkılmasına karar verilen yapıların yıkım işlemleri sürüyor.

Muğla Özel İdaresi Encümenince kaçak oldukları gerekçesiyle yıkılmasına karar verilen yapıların yıkım işlemleri sürüyor.

Muhabirimizin edindiği bilgiye göre, İl Özel İdaresinin kent genelinde kaçak olduğu belirlenen yapılarla ilgili kaymakamlık ve muhtarlıklara yazı göndermesinin ardından başlatılan yıkımlar devam ediyor.

Muğla İl Özel İdaresi yetkilileri, ''Ruhsatsız yapılar, 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 32. maddesine göre mühürlenmek suretiyle durdurulmuş olup, yıkım kararları alınarak yapı sahiplerine tebligatları yapılmıştır'' dedi.

Yapıların yıkım tarihine kadar boşaltılmaması halinde güvenlik kuvvetlerinin müdahale edeceğini bildiren yetkililer, yapı sahiplerinin yıkımları kendilerinin yapması gerektiğini, aksi halde yıkım bedelinin mülk sahibinden alınacağını belirtti.

MUĞLA'DA YAKLAŞIK 4 BİN KAÇAK YAPI
Öte yandan, İl Özel İdaresi ekiplerinin yaptığı tespitlere göre,il genelinde yaklaşık 4 bin kaçak yapı bulunuyor.

Kaçak yapıların büyük bölümünün ''Özel Çevre Koruma, arkeolojik-doğal sit ve kıyı kenar çizgisinde bulunduğu'' belirlendi.

Kaçak yapılaşmanın Marmaris'in Söğüt, Taşlıca ve Hisarönü köylerinde yoğun şekilde yaşandığına işaret eden yetkililer, ''İlk aşamada 1050 kaçak yapının yıkım işlemi yapılacak. Bunların büyük bölümünü izinsiz yapılan villalar oluşturuyor'' diye konuştu.

''SEÇİM KONDULARA İZİN VERMEYECEĞİZ''
Muğla Valisi Ahmet Altıparmak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, alınan yıkım kararlarının uygulanmasının devam edeceğini belirterek, ''Seçim sürecini fırsat bilen ve denetimlerin zayıflayacağını düşünen art niyetli kişilerin girişimlerine izin vermeyeceğiz. Yani 'seçim kondulara' izin vermeyeceğiz'' dedi.

Amaçlarının vatandaşı mağdur etmek olmadığını, köylülerin mağdur edilmemesi için ellerinden geleni yaptıklarını anlatan Altıparmak, şunları kaydetti:
''Yıkımda öncelikle villalara ağırlık veriyoruz. Öncelikle fırsatçılıkla bölgeye yapılan yapıları yıkmaya çalışıyoruz. Bunlar, yeni alınan yıkım kararları değil. Bölgemiz son derece hassas, ranta açık bir bölge. Seçim dönemi yaklaştığında sahillerimizde, özellikle kıyı bandında mantar gibi yapılaşmalar türüyor. Bu ne demektir, Türkiye'nin cennet köşesi olan bu bölge yağmalanmakta ve yağmalayanın da yanına kar kalmaktadır. Buna göz yummamız söz konusu değil. Özellikle seçimi fırsat bilerek, 'Seçim dönemi nasıl olsa yıkmaz, bir an önce yaparak içine gireyim' düşüncesiyle yapılan binalar yıkılacak. Mahkemeye başvuranların yıkım işlemi için ise mahkeme kararları beklenecek.''

YORUMLAR
yIKIM!
ali
IYI GUZEL KACAKSA YIKILSIN AMA DEVLETIMIZ NEDEN YILLAR ÖNCEDEN IMAR PLANINI GETIRMIYOR. GELISEN CENNET YER. ANLADIM IMAR GELMESIN KÖYLUNUN ELI KOLU BAGLI BIR SEY YAPMASIN. ILERDE ZENGINLERE MAFYALARA PESKE OLSUN DEGILMI?
08 Ocak 2009 Perşembe 09:57
212.149.161.82
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ