14 Temmuz 2020 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SAVAŞ İÇİN YAPILAN ARAÇLA BARIŞ MESAJI VERİYORLAR
03 Aralık 2008 Çarşamba 09:25

SAVAŞ İÇİN YAPILAN ARAÇLA BARIŞ MESAJI VERİYORLAR

Alman ordusu tarafından 2. Dünya Savaşı'nda kullanılan, satın aldıktan sonra karavana dönüştürdükleri araçla dünyaya barış mesajı vermek için Asya turuna çıkan Hollandalı çift, Marmarise geldi.

Hans ve Dini Hartering çifti, Türkiye'nin Orta Doğu ülkelerinden çok Avrupa ülkesine benzediğini söyledi.
Hans Hartering, yaptığı açıklamada, seyahate çıktıkları aracın 1940'lı yılların başında yapıldığını ve 2. Dünya Savaşı'nda Alman ordusu tarafından kullanıldığını belirterek, ''Savaşın ardından 1952 yılında Almanya tarafından Hollanda'ya 100 araç hibe edildi. Bunların arasında yer alan araç, uzun yıllar Hollanda itfaiyesi tarafından kullanıldı. Hurdaya ayrılan aracı 23 yıl önce satın aldık ve dış kısmının orijinalliğini bozmadan karavana dönüştürdük'' dedi.
Görünüşüyle dikkati çeken tarihi araçla yaklaşık 2 yıl önce Yeni Zelanda'dan seyahatlerine başladıklarına işaret eden Hartering, ''Dünyaya barış mesajı vermek için Asya turuna çıktık. Avustralya, Çin, Hindistan, Pakistan, İran'ın ardından Türkiye'ye geldik. Türkiye çok modern ve güvenilir bir ülke'' diye konuştu.
Gittikleri her ülkede insanların yoğun ilgisiyle karşılaştıklarına dikkati çeken Hartering, 2. Dünya Savaşı'nın izlerini uzun yıllar taşıdıklarını ve seyahatlerinde insanlara savaşın ne kadar kötü bir şey olduğunu anlatmaya çalıştıklarını söyledi.
Türkiye'nin ardından Bulgaristan'a gideceklerini ifade eden Hartering, bu yıl bitmeden Hollanda'da olmak istediklerini kaydetti.
Atatürk Bulvarı'nda bir süre mola veren Hollandalı çiftin 7 ton ağırlığındaki tarihi aracı, vatandaşların ilgisini çekti. Çift ile sohbet eden vatandaşlar, seyahatleriyle ilgili bilgi aldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ