22 Ocak 2020 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Pamuk Türkiyeyi şikayet etti
14 Ekim 2008 Salı 20:03

Pamuk Türkiye'yi şikayet etti

Dünyanın en önemli fuarında konuşan Orhan Pamuk Türkiye'yi şikayet etti. O şikayet ederken Gül de dinliyordu. Bakın neler söyledi?

Dünyanın en önemli fuarlarından biri olan Frankfurt Kitap fuarının açılışında konuşan Orhan Pamuk Türkiye'yi şikayet etti. "Devlet 301 ile sanatçıyı cezalandırıyor" dedi.

301. MADDEDEN ŞİKAYET ETTİ

Türkiye'nin onur konuğu olduğu 2008 Frankfurt Kitap Fuarı'nda konuşan Orhan Pamuk yazarların ve sanatçıların Türkiye'de siyasi idare tarafından baskı altına alındığını söyledi. Pamuk "Türkiye'de devletin yazarları, sanatçıları cezalandırması devam ediyor. 301. madde ile yazarlar, sanatçılar hapse atılıyor. Siyasiler bundan memnun olabilirler ama yazarlar memnun değil" dedi.

YOUTUBE VE YÜZLERCE SİTE KAPALI

YouTube'un kapalı olmasından şikayet eden Pamuk sözlerini söyle sürdürdü:
"Son kitabımı yazarken çeşitli müzikler dinlemem gerekti. Bunları Youtube'dan kolaylıkla buldum, dinledim. Ama şimdi dinlemek istesem, yapamam. Çünkü Youtube ile birlikte yüzlerce site siyasilerin istekleri yüzünden kapalı. Bu siteleri Türkler izleyemiyor"

ABDULLAH GÜL DE DİNLEYİCİ

Orhan Pamuk bu konuşmayı yaparken Almanya Başbakanı ile birlikte Abdullah Gül de dinleyiciler arasındaydı.

GÜL: SİZLE GURUR DUYUYORUZ

Pamuk'un ardından konuşmak için kürsüye çıkan Abdullah Gül Türkiye'nin AB standartlarını uygulamaya çalıştığını ancak yine de eksikler olduğunu söyledi. Orhan Pamuk'un önceki sene Nobel ödülünü alması Türkiye edebiyatının kabulü anlamına geldiğini de sözlerine ekledi.

Sözlerinin ardından direk Orhan Pamuk'a seslenen Abdullah Gül "Biz sizden onur duyuyoruz. Siz sadece Nobel aldığınız için değil, Türkçe yazdığınız için ve bunu tüm dünyaya duyurduğunuz için gurur duyuyoruz.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın Çalışmalarını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
RÖPORTAJ