13 Ağustos 2020 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Onlar Türkiyenin
03 Eylül 2008 Çarşamba 10:21

Onlar Türkiye'nin

Türkiye ve memleketi Sivas'ın fotoğraflarıyla donattığı karavanıyla tüm Avrupa'yı gezen gurbetçi Mehmet Şeker ve eşi gönüllü turizm elçiliği yapıyor.

Uzun yıllar işçi olarak çalıştığı Almanya'dan emekli olduktan sonra satın aldığı karavanını Türkiye'nin tarihi ve doğal güzelliklerini gösteren fotoğraflarla donatan Şeker, aracıyla tüm Avrupa'yı dolaştı.
4 yıl süren Avrupa seyahatinin ardından Türkiye'yi de dolaşmaya başlayan Mehmet Şeker, Marmaris'e geldi.
''Gönüllü tanıtım aracı'' olarak adlandırdığı karavanını Atatürk Meydanı'na park eden Şeker çifti vatandaşların ve turistlerin ilgi odağı oldu. Aracın etrafına toplananlara seyahatinin amacı ve karavanı hakkında bilgi veren Mehmet Şeker, gittiği her yerde kendisinin ve karavanının ilgi çektiğini söyledi.
Sivaslı ünlü kişilerin ve tarihi yerlerin fotoğraflarıyla kaplı karavanının arka kısmını ise küçük bir müzeye çeviren Mehmet Şeker, burada ise Sivas'ı ve Türkiye'yi simgeleyen eşyaları sergiliyor.
Mehmet Şeker, 36 yıl Almanya'da işçi olarak çalıştıktan sonra emekli olduğunu ve karavanı ile Avrupa'yı gezmeye karar verdiğini belirtti.
En büyük hayalini gerçekleştirmiş olmanın mutluluğunu yaşadığını belirten Şeker, şöyle dedi:
''Çocukluğumda Sivas'ta böyle bir karavan görmüştüm. En büyük hayalim böyle karavan sahibi olmaktı. Askerlikten sonra çalışmak için Almanya'ya gittim. Uzun yıllar çalıştıktan sonra emekli oldum. Böyle bir arabayla ülkeme geri dönmeyi hayal ediyordum. Ancak yurt dışından getirdiğim araçların 6 aydan fazla kalmasına müsaade edilmediği için Adapazarı'nda özel olarak bu karavanı yaptırdım.''
Bütün Avrupa ülkelerinin gezdiğini ve memleketi Sivas'ın güzelliklerini anlattığını ifade eden Şeker, ''İstanbul'dan Düsseldorf'a yolculuk ettim, oradan da Belçika, Hollanda, İtalya ve Yunanistan başta olmak üzere bütün Avrupa ülkelerini gezdik. Gittiğimiz ülkelerde orada yaşayan gurbetçi Türklerden büyük ilgi görüyoruz. Gönüllü olarak dünyayı dolaşarak Sivas'ı Türkiye'ye tanıtıyorum'' diye konuştu.
Mehmet Şeker ile eşi Şaziye Şeker Marmaris'te bir süre kaldıktan sonra Türkiye turlarına devam edeceklerini kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ