03 Haziran 2020 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Öleceğiz çözüm yok
27 Nisan 2009 Pazartesi 20:32

Öleceğiz çözüm yok

Bodrum'da Türsab, 'Turizm Sezonu Öncesi Acentelerin Sorunları ve Yasadaki Değişiklikler' Semineri Düzenledi.

Bodrum'da Türsab, 'Turizm Sezonu Öncesi Acentelerin Sorunları ve Yasadaki Değişiklikler' Semineri Düzenledi.

Bodrum'da TÜRSAB, 'Turizm Sezonu Öncesi Acentelerin Sorunları ve Yasadaki Değişiklikler' semineri düzenledi.
Acentelerin sözcüsü Mustafa Demir, otelden çarşıya, pazara veya şehir turuna çıkan, personeli evine götüren minibüste dahi yabancı dil bilen profesyonel kokartlı rehber istenmesinden yakındı, "Tarihi ve doğal yerleri gezmek istemeyen, çarşıya inmek isteyen üç turiste bir rehber vermemiz isteniyor. Örneğin altı ülkeden turist varsa her dilden bir kokartlı rehber isteniyor. Hiçbir acente görevini tam olarak yapamazken, korsan acenteler her türlü vergiyi kaçırarak yasa dışı yollardan çalışıyor" dedi.


Muğla Kültür ve Turizm İl Müdür Yardımcısı Abdullah Köken de, "Madem her turisti taşıdığınızda rehber isteniyor, siz de uyacaksınız. Uymak istemiyorsanız turisti çarşıya, pazara gezmeye götürmeyin. Turist dolmuşla gezsin. Kaçak acenteleri de fotoğraflayın, görüntüleyin bakanlık gerekeni yapsın" deyince ortalık gerildi.

Köken'i eleştiren Demir, "Turizmin lokomotifi seyahat acenteleri yöneticilerine Kültür ve Turizm Müdürlüğü bir üst düzey görevlisinin bu sözleri söylemesi ayıptır. Vergi veren, sigortalı işçi çalıştıran acenteler yaşam mücadelesi verirken bakanlık temsilcileri hamamda, diskoda, lokantada, berberde çalışan korsan acentecilere çare bulmuyor" karşılığını verdi.

Öleceğiz çözüm yok

TÜRSAB Bodrum Yürütme Kurulu Başkanı Sevinç Gökbel de yasadaki değişiklikleri eleştirirken, Levantin Tour yöneticisi Levent Güner 10 yıldır toplantılarda aynı sorunların dile getirildiğini, ancak birine bile çözüm bulunmadığını belirterek, "Artık bu toplantılara gelmek istemiyoruz. 10 yıldır seminer ve benzeri toplantılara katılıyorum, ölüp gideceğim, sorunların çözüldüğünü göremeyeceğim" diyerek bazı acente yöneticileriyle toplantıyı terk etti.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ