07 Temmuz 2020 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Okullardaki Kenan Evren İsminin Değiştirilmesi Teklifi Reddedildi
10 Mayıs 2009 Pazar 23:20

Okullardaki Kenan Evren İsminin Değiştirilmesi Teklifi Reddedildi

Fethiye'de, 12 Eylül Darbesinin Mimarı Kenan Evren'in Bir Caddeye Verilen İsminin Değiştirilmesine Yönelik Talep MHP ve AK Parti Gruplarının Oyu ile Reddedildi.

Fethiye'de, 12 Eylül Darbesinin Mimarı Kenan Evren'in Bir Caddeye Verilen İsminin Değiştirilmesine Yönelik Talep MHP ve AK Parti Gruplarının Oyu ile Reddedildi.

Fethiye'de, 12 Eylül darbesinin mimarı Kenan Evren'in bir caddeye verilen isminin değiştirilmesine yönelik talep MHP ve AK Parti gruplarının oyu ile reddedildi.
Fethiye Belediye Meclisi mayıs ayı olağanüstü toplantısı yapıldı. Pazartesi günü komisyona gönderilen maddelerin karara bağlanması nedeniyle toplanan meclise 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in ismini taşıyan bir caddenin isminin değiştirilme konusu damgasını vurdu.


Meral Karaören isimli vatandaşın caddenin isminin Mustafa Karaören olarak değiştirilmesi yönünde verdiği dilekçeyi gündemine alan meclis, daha önce İmar Komisyonu'nda görüşülen maddeyi oylamaya sundu. CHP grubunun kabul talebine rağmen MHP ve AK Parti'li meclis üyelerinin kararı ile Kenan Evren'in ismi aynen korundu.

CHP grubu adına konuşan Nalan Ünal, Kenan Evren isminin 12 Eylül darbesini hatırlattığını söyledi. Türkiye'nin o yıllarda sağ-sol kavramları ile karıştırıldığını ve devamında demokrasiyi zedeleyen darbenin geldiğini anlatan Ünal, bunun mimarının da Kenan Evren olduğunu belirtti.

Türkiye'nin pek çok yerinde bu ismi taşıyan cadde, sokak ve okulların isimlerinin değiştirildiğini ifade eden Ünal, İzmir ve Muğla İl Genel Meclisi'nin Evren'in ismini taşıyan sokak, cadde ve okulların isimlerinin değiştirilmesi yönünde aldığı tavsiye kararını örnek gösterdi.

Bunun üzerine söz alan Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı ise 12 Eylül darbesinden mecliste en fazla etkilenen kişinin kendisinin olduğunu açıkladı.

Bu dönemde kendisinin hapis yattığını ve 45 gün işkence gördüğünü hatırlatan Saatcı, geçmişin geçmişte kaldığını söyledi.

Tarihin tarihçiler tarafından yargılanmasını isteyen Saatcı, herkese saygılarının olduğunu ifade ederek, "Biz göreve geldiğimizde hemen her kesimden bazı cadde ve sokakların isimlerinin değiştirilmesi yönünde talepler geldi. Ama biz o zaman hiçbir sokak, cadde ve park ismini değiştirmeme kararı aldık. Bunun yerine yeni parklar ve caddeler açarak buralara yeni isimler verdik." dedi.

AK Parti grubu ise caddenin isminin değiştirilmesine yönelik komisyon kararına bağlı kaldıklarını kaydetti.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ