17 Kasım 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ODTÜde başörtülü öğrencilere sözlü saldırı
05 Eylül 2013 Perşembe 21:43

ODTÜ'de başörtülü öğrencilere sözlü saldırı

ODTÜ Mezunlar Birliği Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Öztürk, ODTÜ Kampüsünde başörtülü öğrencilere yönelik sözlü saldırı iddialarına ilişkin açıklama yaptı.

ODTÜ Mezunlar Birliği Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Volkan Öztürk, ODTÜ'de başörtülü öğrencilere yönelik sözlü saldırıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, ODTÜ Mezunlar Birliği Vakfı (ODTÜ-MEBİVA) olarak son birkaç gündür kayıtlar dolayısıyla üniversitede meydana gelen, basın ve sosyal medyaya da yansıyan şiddet olayları sebebi ile açıklama yapma gereğini duyduğunu belirtti.

Okulun bu yılki mezuniyet töreninde açılan “Bu Daha Başlangıç. Mücadeleye Devam” pankartı için ODTÜ Rektörlüğünden gereğini yapmasını istediklerini ancak rektörlüğün ise hiçbir şey yapmayarak, ODTÜ’yü kendi malı olarak gören bu küçük azınlık grubunun okulda istediği gibi davranmasına zımnen de olsa izin verdiğini belirten Çelik, şunları kaydetti:

"Yeni kayıtların yapıldığı bugünlerde ise anayasal haklarını kullanarak kendilerini ifade etmek isteyen öğrencilerin stantları bu gruplarca dağıtılmaktadır. Yasalara uygun bir şekilde kendi anlayışlarına göre kayıt için gelen yeni öğrencilere rehberlik etmek isteyenlere ise şiddet uygulanmaktadır

Rektörümüzün 2013 mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada belirttiği 'evrensel anlamda insan hakları ve temel özgürlüklerin güvence altına alındığı, gerçekten çoğulcu bir demokratik ülke' sözünün gereğini yapmasını beklemekteyiz. Üniversitemiz, çoğulculuğun gereği olarak yasalar çerçevesinde herkesin kendisini ifade edebildiği bir yer mi olacaktır, yoksa sol ve sosyalist arkadaşlarımızın da tasvip etmediğini bildiğimiz, bu şiddeti kendilerine hak gören azınlıkların egemenliğinde mi kalacaktır?

Bütün ODTÜ mezun ve öğrencilerini ifade özgürlüğüne yapılan saldırıları kınamaya çağırıyoruz. ODTÜ Rektörlüğümüzün okulumuzda olan bu şiddet olayları karşısında gereken idari ve hukuki tedbirleri almasını ve kamuoyu ile paylaşmasını talep ediyoruz."

"Taciz eylemini gerçekleştirenlerin öğrenci olup olmadığı bile belli değil"

AK Parti Genel Merkez Üniversiteler Başkanı Nurettin Çelik de AA muhabirine yaptığı açıklamada, ODTÜ'de yaşanan başörtülü öğrencilere yönelik sözlü taciz eyleminin kabul edilemeyeceğini belirterek, kınadığını söyledi.

ODTÜ'de kayıt dönemi nedeniyle bi çok kurum, kuruluş ve STK gibi kendilerinin de "AK Gençlik" adıyla bir tanıtım standı kurmak istediklerini ancak daha önceden örgütlü 50-60 kişilik marjinal bir grubun kendilerine izin vermediğin ve stant için getirilen malzemeleri kullanılamayacak şekilde parçaladıklarını ifade eden Çelik, özel güvenlik mensuplarının bu gruba müdahale etmediğini, yaşananlara sessiz kaldığını ve AK Gençlik Standı'ndaki arkadaşlarının ancak polis nezaretinde güvenli bir şekilde üniversiteden ayrıldıklarını vurguladı.

ODTÜ'de görevli olduğu söylenen bazı kişilerin, ODTÜ'yü yeni kazanan öğrencileri gar ve otogarda kendilerini üniversitenin resmi görevlileri gibi karşıladıklarını ve bu öğrencileri marjinal gruplara yönelendirdiklerini dile getiren Çelik, örgütlü bir şekilde bu işleri yürütenlerin bugünkü saldırıyı da organize ettiklerini aktardı.

Çelik, başörtülü iki öğrenci ve bir öğrenci velisine yönelik sözlü saldırının da aynı kişilerce yapıldığını belirterek, "Taciz eylemini gerçekleştirenlerin öğrenci olup olmadığı bile belli değil. Başörtülü arkadaşlar rektörlükten tutanak tutulmasını istiyor ama hiçbir işlem yapılmıyor. ODTÜ'nün özel güvenliği bu kişilere göz yumuyor" diye konuştu.

Nurettin Çelik, yaşanan olayın "faşist, başkasına yaşama hakkı tanımayan ve Türkiye'yi karıştırmak, istikrarı bozmak isteyenlerin" son eylemi olduğunu da kaydetti.

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Marmaris Belediye Başkan Adayı Kim Olsun?
RÖPORTAJ