12 Temmuz 2020 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mustafa Harbiyeye giremedi
14 Aralık 2008 Pazar 14:31

Mustafa Harbiye'ye giremedi

Harbiyeliler EN BÜYÜK HARBİYELİ'yi izleyemedi..

Vizyona giren filmlerin öğrencilere ücretsiz izlettirildiği Kara Harp Okulu, Can Dündar'dan 'Mustafa'sını istedi. Ancak filmdeki Atatürk imajı hakkında çıkan tartışmalar askere kararını değiştirtti. Film, 'kültürel faaliyet' kapsamına bile alınmadı

Can Dündar'ın 29 Ekim'de vizyona giren çok tartışmalı filmi “Mustafa”, aradan geçen yaklaşık 1.5 aylık süreye karşın, “En büyük Harbiyeli Atatürk'ün” yetiştiği Kara Harp Okulu'nda gösterime giremedi. Film kara, deniz ve hava liselerinde “kültürel faaliyet” kapsamında öğrencilerin topluca sinemaya götürüldükleri filmler arasında da yer almadı.

'SARI ZEYBEK' ARŞİVDE
Vizyona giren sinema filmlerinin önemli bir bölümü yıllardır Kara Harp Okulu yönetimi tarafından okula getirtilerek öğrencilere ücretsiz olarak izlettiriliyor. Kara Harp Okulu'nda, sinema filmlerinin yanı sıra, Atatürk'ün hayatı, Kurtuluş Savaşı, Çanakkale Zaferi gibi tarihi olayları anlatan belgeseller de öğrencilere gösteriliyor. Can Dündar'ın, Atatürk'ün ölümünden önceki 300 gününü anlatan “Sarı Zeybek” adlı belgesel de Harp Okulu öğrencilerine izlettirilmiş ve okulun film arşivine alınmıştı.

BELGESELLE EĞİTİM
Kara Harp Okulu kampusunun 13 Mart Sitesi'nde bulunan sinema salonunun yanı sıra, okulda kapalı devre TV sistemi de bulunuyor. Okul yönetimi, bu sistemden yararlanarak ek görsel materyallerle eğitim-öğretimi destekliyor. Kapalı devre TV sistemi, kültürel faaliyetler için de kullanılıyor. “Liderlik” derslerinde Atatürk ile ilgili ses ve görüntü kayıtları, Cumhuriyet tarihine ilişkin belgeseller Kara Harp Okulu'nda gösteriliyor. Ancak “Mustafa” filmi, Kara Harp Okulu'ndaki bu iletişim araçlarının hiçbiri ile öğrencilerle buluşmadı.

ÖNCE İSTEDİLER AMA...
“Mustafa” filminin gösteriminden önce Kara Harp Okulu yetkililerinin, Can Dündar'ın bürosu ile temasa geçerek, filmi nasıl temin edebilecekleri yönünde girişimde bulundukları öğrenildi. Ancak, “Mustafa”nın vizyona girmesinden sonra ortaya çıkan tartışmalar ve filme yönelik eleştiriler, filmin temini konusundaki girişimlerin devamını getirmedi.

Akşam

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ