10 Temmuz 2020 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Muğlada 724 kaçak yapı yıkılacak
02 Ocak 2009 Cuma 10:12

Muğla''da 724 kaçak yapı yıkılacak

Muğla Özel İdaresi'nce hazırlanan ve muhtarlıklara gönderilen listede, 5 yıldızlı oteller, tatil köyleri, kamp merkezleri, muhtarlıklara ait binalar, okullar ve camiler de bulunuyor

Muğla'nın Marmaris İlçesi'nde kaçak oldukları gerekçesiyle 11 köydeki 724 yapının 5 Ocak'a kadar yıkılması kararlaştırıldı. Yapıların 175'i Selimiye'de, 130'u Orhaniye'de, 106'sı Hisarönü'nde, 98'i Söğüt'te, 84'ü Çamlı'da, 53'ü Turgut'ta, 40'ı Karaca'da, 18'i Taşlıca'da, 11'i Çetibeli'nde, 8'i Bayır'da, 1'i de Osmaniye'de bulunuyor.
Muğla Özel İdaresi'nce hazırlanan ve muhtarlıklara gönderilen listede, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 2006'da Ramazan Bayramı'nı geçirdiği Bördübet'teki Golden Key Otel'le Hisarönü, Çubucak, Selimiye ve Çiftlik koylarında çok sayıda 5 yıldızlı otel, tatil köyü ve Orman İşletme Müdürlüğü'nce girişimcilere kiralanan Çubucak'la İnbükü kamp merkezleri, bazı köy muhtarlıklarına ait binalar, okullar ve camiler de bulunuyor.
Selimiye Köyü'nün muhtarı Bayram Şahin, “Miletvekilleri harekete geçmeli. Köylerin durumu ve konumuna göre yasal düzenleme yapılmalı. Yeni imar planı oluşturulmalı” dedi.

'Sosyal sonuçlar doğurur'
Hisarönü Köyü Muhtarı Mehmet Çelikalp de, “Köyler 20 yıl önce Özel Çevre Koruma Kurumu'nca korumaya alınmıştı. Bir yıl içinde imar planları hazırlanacak denilmişti, ancak yapılmadı. Evler yıkılırsa bu kış günü çoluk çocuk ne yapar?” diye konuştu.
Mimarlar Odası Şube Başkanı Oğuz Can, yıkımların ciddi sosyal sonuçlar doğuracağını öne sürdü ve bir an önce imar planı yapılmasını istedi. AKP İlçe Başkanı Kadem Mete ise, “Her seçim döneminde bazı kişiler, 'Ne yaparsak yanımıza kar kalır' diye kaçak yapılaşmaya yöneliyor. Karar, bunlara gözdağı vermek alındı. Her şey bakanlık oluruyla yapılıyor” dedi.

YORUMLAR
yazık köylüye
kubilay karabulut
maddi durumu iyi olan ve sehirlerde yasayan zenginler,kıyılarımızın en guzel yerlerine keyifleri icin villa yapıyorlar.Ama buralarda doganlar,buralarda yasayan koyluler onların sayesinde evlerinden islerinden oluyorlar.Yukarıdakiler sunu bilsinki;Köylerde yasayan vatandaslarımız Devletin sit alanlarını ve tabiat parklarını bedava korumaktadır.Mahkeme kararıyla aldıgımız tapular sit kararı alınmasıyla hükümsüz kalmıstır.Devletin verdigini yine devlet tanımıyor.anıt. kurulu sit alanına bina yaptı
15 Ocak 2009 Perşembe 23:01
81.6.64.66
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ